S.M.M.M. (serbest muhasebeci mali müşavirlerin) hizmetkâr liderlik davranışlarının işyerindeki (stajyer-eleman) iş tatmini ve yaşam tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi. Muhasebe sektörü- mersin örneği
Investigation of the effect of service-servant leadership of free accountant financial consultants on job satisfacton and life satisfaction in the workplace (staff-internship
- Tez No: 686863
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Toros Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Liderlik kavramı yapısal açıdan oldukça eski bir kavramdır. Bu kavramla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda genel olarak liderlerin bireysel özellikleri üzerinde durulduğunu göstermiştir. Gelişen süreç içerisinde bireysel özellikler ile birlikte davranışsal özelliklerde değerlendirmeye alınmaya başlanmıştır. Hizmetkâr liderlik kavramı bu kapsamda ortaya çıkmış modern liderlik tiplerinden birisidir. Ben kavramından Biz kavramınına odaklanmış bir anlayışa sahiptir. Hizmetkâr liderler, kendilerinden başka diğerlerine odaklanır. Hizmetkâr liderler güvenilir, kendinden haberdar, vizyon sahibi, güçlendirici ve üretici olmaya çalışırlar. Hizmetkâr liderlik, kendinin farkında, dinleme becerisi olan, meslektaşlarının gelişimine katkıda bulunan kontrol etmemeye özen gösteren, işyerinde çalışan kişilerin enerjisini ve zekâsını ortaya çıkartacak gözlemler yapan ve yönlendiren bir liderlik yaklaşımıdır. Bu çaba bireylerin gelişimini artırmak, kişisel katılımı artırarak onların işyerinden alacağı iş tatmini artıracaktır. Hizmetkâr liderlik ile iş tatmini –yaşam tatmini etkisi açısından olumlu yönde birbirlerini etkileyen bir ilişki vardır. Bu çalışmanın amacı SMMM iş ortamındaki Hizmetkâr Liderlik davranışlarının iş tatmini ve yaşam tatmini üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu meslek alanı için uygun görülen liderlik tarzı olarak Hizmetkâr liderliğin etkisini mesleğin devamı niteliğindeki çalışanlara istenilen niteliklerin verildiğinde iş tatminini ve yaşam tatminini olan etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of leadership is guite old in terms of strusture. Many studies have been conducted on this concept. It has shown that the studies conducted generally focus on the individual characteristic of the leaders. In the developing process, behavioral Characteristics have also started to be evaluated together with individual characteristics. The concept of servant leadership is one of the modern leadership types that emerged in this context. It has an Understanding focused on the concespt of "We'' from the concept of I. Servant leaders focus on others other than themselves. Servant leaders, strive to be reliable, that self-aware, visionary, empowering and productive. Servant leadership is a leadership approach that is sef aware, capable of listening, contributing to the development of colleagues, taking care not to control, making observations and directing the energy and intelligence of people working in the workplace. This Effort will increase the development of individuals increase their job satisfaction from the workplace by inreasing personal participation. There is a positive relationship betwenn servant leadership and job satisfaction life satisfaction effect. The purpose of this study is toinvestigate the effect of Servant Leadership behaviors in the SMMM work environment on job satisfaction and lide satisfaction. The effect of Servant Leadership as a leadership style deemed appropriate for this profeession is to reveal, the effects of job satisfaction when emloyess who are the continuation of the profeession are given desired qualifications.