Yerkabuğundaki düşey deformasyonların analizinde statik modelin güvenilirliği üzerine bir inceleme
An Investigation on reliability of static model in analysis of vertical crustal deformation
- Tez No: 106351
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yerkabuğu deformasy onları birçok etmenin sonucunda oluşur. Bu etmenlerin matematiksel ve fiziksel modellemesinin zorluğu yerkabuğu deformasyonlanmn belirlenmesinde problem yaratır. Bu zorluğa karşın, bir bölgede belirli zaman aralıklarında meydana gelen deformasy onlar, jeodezinin temel konularından olan deformasy on analizi ile belirlenir. Deformasyon analizinde, üç boyutlu olarak ortaya çıkan yerkabuğu deformasyonlan, yatay ve düşey yönde incelenir. Yerkabuğu düşey yönde ötelenerek, çökme veya yükselme şeklinde değişime uğrar. Düşey yöndeki bu değişim yerkabuğundaki düşey deformasyon olarak adlandırılır. Yerkabuğunda meydana gelen deformasyonlann belirlenmesi, yeryuvarının tanımlanması ve depremlerin izlenmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, deformasyon analizinde kullanılan modellerin deformasyonlann belirlenmesindeki güvenilirliğinin ortaya konması gerekir. Bu çalışmada, diğer modellerin temelini oluşturan statik modelin yerkabuğundaki düşey deformasyonlann belirlenmesindeki güvenilirliğinin ortaya çıkanlması amaçlanmıştır. Bu amaçla 4 farklı nivelman ağı simülasyon yapılarak oluşturulmuş ve noktalara yükseklikler verilerek bu yükseklikler arasındaki farklar hesaplanmıştır. Bu farklan ölçü olarak ele alabilmek için her bir yükseklik farkına a=lmm /Vkm standart sapmalı rasgele hatalar eklenmiştir. Deformasyon miktarlan için 3ct-10ct ve 10ct-50ct aralıklan öngörülerek, belirli sayıdaki noktalann tümünde yükselme, tümünde çökme, bir bölümünde yükselme ve diğerlerinde çökme olacak şekilde 2. periyot ölçüleri oluşturulmuştur. Her bir aralık için 50 farklı 2. periyot ve 50 farklı 1. periyot ölçüleri kullanılmıştır. Tüm uygulamalarda, statik model ile yapılan deformasyon analizi sonuçlan gerçek deformasyon miktarlan ile karşılaştınlarak, modelin güvenilirliğine ilişkin bilgiler elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, statik modelin güvenilirliği, deformasyon büyüklüğüne, deformasyonlu nokta sayısına ve serbestlik derecesine bağlıdır. Serbestlik derecesi ve deformasyon büyüklüğü arttıkça modelin başansı artmaktadır. Ancak, deformasyonlu nokta sayısı arttıkça basan düşmektedir. 1 Oct' dan büyük miktarlardaki deformasyonlar daha iyi belirlenebilmektedir. Buna göre, modelin başansı, ağdaki nokta sayısının yansından az sayıda noktada 1 Oct' dan büyük deformasyon olması durumunda yüksek olmaktadır. Ağdaki deformasyonlar farklı yönlerde ise bu basan daha da yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crustal deformations are influenced by many factors. The determination of the deformations have problems, because physical and mathematical modelling of these factors is not possible exactly. Despite the problems, the deformations occurred in an active region at definite time intervals are determined by deformation analysis which is main subject of geodesy. The deformation occurred in space domain is investigated in horizontal and vertical directions in deformation analysis. Vertical crustal deformations are translated as uplift or subsidence related to an initial time or a fixed point. Determination of this deformation is important for definiton earth and monitoring earthquakes. Therefore, reliability of the models used in deformation analysis is to be revealed. In this study, revealing of the reliability of static model that is basis for the other models in investigation of vertical crustal deformation is aimed. For this aim, 4 geometric levelling networks are established artificially. Height differences are derived by adding the random observation errors with a = lmm /Vkm standard deviation to simulated differences. Having anticipated 3