Kıyı bölgelerinde arazi planlaması
Land planning on coastal zone
  1. Tez No: 106352
  2. Yazar: TEOMAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Dünyada yaşanan ekonomik gelişmelere paralel olarak kaydedilen refah artışı değişik tüketim alışkanlıklarıyla birlikte tatil olgusunu da beraberinde getirmiştir. Özellikle 1960'lı yıllardan sonra kıyılarımıza olan ilgi artmış ve çok önemli bir tarihi ve kültürel mirası içinde barındıran kıyılar, plansız gelişme sonucu tahrip olma sürecine girmiştir. 1972 yılına kadar kıyılar ve kıyı planlaması ile ilgili hiçbir yasanın bulunmadığı ülkemizde bu konudaki gelişmeler, son yıllarda yoğunluk ve önem kazanmıştır. Konuyla ilgili olarak Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği 'nde atılan adımlara destek olmak amacıyla bu tez hazırlanmıştır. Çalışma iki ana bölümde sunulmuştur. Kıyı ile ilgili tanımlar, eleştiriler, kıyı yasasımn gelişimi ve kıyı kenar çizgisinin tespiti gibi konular birinci bölümde toplanmıştır, ikinci bölüm ise kıyılarımızda bugüne kadar yapılan planlama çalışmalarını, planlamanın önemini ve kıyı planlamasıyla ilgili önerilerle eleştirileri içermektedir. Çalışma hazırlanırken öncelikle konu ile ilgili görülen yazılı kaynaklar mümkün olduğunca taranmış, kıyı ile ilgili yasalar ve genelgeler incelenmiştir. Ayrıca Çanakkale Bayındırlık ve İskan îl Müdürlüğü'nün Kıyı Kanunu'nun uygulanması ile ilgili resmi yazışmalarından ve yaşanan tecrübelerden faydalanılmıştır. Kıyı Kanunu ve uygulaması ile ilgili olarak ülkemiz her geçen gün deneyim kazanmakta ve kıyılara olan kamuoyu duyarlılığının artması sonucu kıyılarla ilgili olarak yapılan planlama çalışmaları umut vaadetmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rise of prosperity related to the economic developments through the world brings by the fact vocation as well as the consumption habits. The interest on our coasts increased especially after the I960' s and these coasts including a good deal of cultural and historical haritage are enrolled to a period of demolition as a result of unconscious development. In the recent years the developments on the subject of coastal planning has gained intensity and importance in our country in which there had been no law about the subject until present. This thesis is formed aiming to give support to the enterprises in the field of Survey Engineering on coastal planning. This thesis is presented in two main parts. The acknewladgements about the coasts, criticisms, the development of the Coastal Act and the setting of coastal line (the low water mark) are gathered in the first part. The second part includes the importance of planning, the criticisms and suggestions about the coastal planning and the plannings that had been done by now. First, while preparing this work, the written sources about the subject and the acts and notices about the coasts had been searched on as much as possible. Moreover the formal documents and the experiences of Çanakkale Bayındırlık ve İskan il Müdürlüğü, on the subject of coastal planning are accepted as basic sources. Concerned with the Coastal Act and its planning, our country gradually gains experience; and the plannings of the coasts promises hope by the rise of the public sensitiveness on this subject. IV