Kısa yarı ömürlü çekirdeklerin yarılanma sürelerinin belirlenmesi
Half life determination of short lived nuclei
- Tez No: 106366
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN SUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada 19F(n,p)190 (26.94 sn.), 76Ge(n,2n)75mGe (47.73 sn.), ^afopfhSte (37.24 sn.), Cafcaf °F (11.12 sn.), 68Zn(n,p)68gCu (31.11 sn.), ^ifop)46"^ (18.70 sn.), 19F(n,a)16N (7.13 sn.) ve 92Mo(n£n)91mMo (65.40 sn.) tepkileşimleri sonucu oluşan radyoaktif çekirdeklerin yanlanma süreleri belirlenmiştir. Yanlanma süresi ölçümleri Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi, Fizik bölümünde bulunan Sames T-400 nötron jeneratörü ile gerçekleştirilmiştir. Hızlı nötronlar (~ 14 MeV), bir trityum hedefin 300 KeV enerjili döteronlarla bombardımanı sonucu T(d^ı)He tepküeşiminden elde edilmiştir. Nötronlarla bombardıman edilen örnekler hızlı transfer sistemi ile ışınlama odasından sayım odasına, gama ölçümlerinin yapıldığı iyi zırhlanmış bir HPGe dedektörünün önüne getirilmiştir, örneğin transfer süresi yaklaşık 0.5 sn. dir. Alınan ölçümlerden rasgele eş zamanlı sayımlar, darbe yığılması (puis pile up), ölü zaman ve temel seviye radyasyonu düzeltmeleri yapılmıştır. Çalışmamızda 19F(n,p)190 tepkileşiminde 190 için yanlanma süresi, ölçüm sistemimizin test edilmesi için kullanılmış ve son yıllarda JAERFde yapılmış ölçüm ile kıyaslanarak sistemimizin doğruluğu ve yeterli duyarlılığa sahip olup olmadığı kontrol edilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work 19F(n,p)190 (26.94 sec.), 76Ge(n,2n)75mGe (47.73 sec.), ^afopf'Ne (37.24 sec), ^afoa)20!7 (11.12 sec), 68Zn(n,p)68gCu (31.11 sec.), ^(n.p^Sc (18.70 sec.), 19F(n,a)16N (7.13 sec) and 92Mo(ian)91mMo (65.40 sec.) half lifes were determined. The half life measurements were performed utilizing the Sames T-400 neutron generator at the Physics Department of Çekmece Nuclear Research and Traning Center, Istanbul. Fast neutrons (~ 14 MeV) were produced via T(d^i)He reaction in a TiT target which was bombarded by 300 KeV deutorons. The samples bombarded with 14 MeV neutrons were transferred with a fast sample transport system from neutron source to the HPGe detector were the gama measurements are performed. The time elapsed during the transport of the sample between the two stations were about 0.5 sec In the experimental data, corrections were made for coincidence summing, puis pile up, dead time and background elimination. In order to test the accuracy and the sensivity of the half-life measurement system used in this work, the 190 half life form the 19F(n,p) O reaction were measured first and compared with the data given in a recently published JEARI report.. Xll