Yenilenebilir enerji kaynaklarından; rüzgar enerjisi
One of the renewable energy sources; wind energy
- Tez No: 106367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Dünyada konvensiyonel kaynaklardan elektrik üretiminin yarattığı çevre sorunları üzerinde artan hassasiyet, bu sorunların en aza indirilmesi için uygulanan teknolojilerin getirdiği maliyetler ve kullanılan kaynakların yenilenemez oluşu, çevre dostu sıfır yakıt maliyeti yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini arttırmıştır. Bu amaçla, Dünyada ve Türkiye'de enerji kaynaklan incelenmiştir. Rüzgar Enerjisi de dahil olmak üzere, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının Dünyada ve Türkiye'de kullanımları ve çeşitli ülkelerin bu kaynakların kullanımı ile ilgili hedeflerine yer verilmiştir. Türkiye'de dahil olmak üzere potansiyeller belirlenmiştir. Rüzgar Enerjisi ile ilgili formüller incelenmiştir. Kullanılan WASP (Wind Atlas Analysis and Application. Program) modeli, Danimarka'da bulunan RISO Ulusal Laboratuvarı'nın Meteoroloji ve Atmosferik Fizik Bölümü' nde geliştirilmiş bir model olup, dünyada yaygın şekilde kullanılan bir programdır. Bununla beraber, modeldeki birçok değişken kullanıcı tarafından girilmektedir, zira bu değişkenler bölgeden bölgeye değişmektedir. 12 MW (20x600 kW) kurulu gücünde AKRES (Akhisar Rüzgar Elektrik Santralı) için dünyada yaygın şekilde kullanılan Bonus, Nordex, Neg-Micon, TackeWind ve Windtec firmalarının rüzgar türbinleri ile elde edilebilecek enerji üretim değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to increase conventional sources usage in production of electricity, sensitiveness increased to environmental problems, as because of the cost for the usage of new technologies to reduce the environmental problems and this sources not be renewed, renewable energy sources usage in electricity production increased. For this aim, energy sources in the World and in Turkey is taken under scope. Including Wind power, usage of renewable, energy in World and in Turkey is investigated and countries targets for using this energy is discussed. Potentials of countries is given including Turkey. Formulas that are related with wind energy were investigated. The model used which is called, WASP (Wind Atlas Analysis and Application Program) was developed at the Meteorology and Atmospheric Physics Department of RISO International Laboratories in Denmark and has still been used widely all over the world. Moreover, most of the variability's in the model are entered by the user. However, these variability's have varied from one region to another. The values of power production which can be produced by means of wind turbine AKRES (Akhisar Wind Power Central) with 12 MW (20x600 kw) mounted power made by Bonus, Nordex, Neg-Micon, TackeWind and Windtec firms have been used widely all over the world.