O.G. dağıtım sistemlerinin scada'ya uygulanması
- Tez No: 106369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Günümüzde ilerliyen elektronik sektöründeki hızlı teknolojik gelişmeler birçok tesisin PLC ve SCADA gibi yöntemlerle kontrolünü sağlamamızı yanında getirmiştir. Son yıllardaki bilgisayar sektöründeki hızlı gelişmelerle birlikte birçok sistem bilgisayarla kontrol edilir hale gelmiştir. Y.G ve O.G Enerji dağıtım sistemlerinin SCADA ile kontrolü insan hatalarını ortadan kaldırarak sistemin güvenilirliğini ve etkinliğini arttırmakta, abonelere kayıpları asgari olan bir enerji sunmaktadır. SCADA sistemi ile işletmelerde geçmişe dönük bilgi saklanması kalite kontrolde en iyi seviyeye ulaşılmasını sağlamıştır. Sistemdeki arızalara daha kolay ve kısa sürede müdahale ile sistem sürekliliği sağlanmaktadır. Günümüzde gelişmiş bir kontrol sistemi olan SCADA endüstrinin her sahasına adapte edilebilmektedir. Bu araştırma 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde O.G'de kullanılan salt cihazların tanıtımı yapılmış, daha sonra piyasada uygulanmış onaya gidebilir halde bir O.G projesi hesapları ve paftaları ile verilmiştir. En son bölümde de bu proje SCADA sistemine adapte edilerek bilgisayarda bir yazılımla salt cihazların kontrolü sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Orta Gerilim Dağıtım Sistemi, SCADA xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recently, there has been much improvement in electronic technology. These improvement enable electrical installation to control with PLC and SCADA. Using SCADA, the control of HV and MV power distribution systems cancels people' faults and increases system stability. The faults in network can be easily found and restored so system continous is provided. SCADA which is new technologic control system can be used in every industry fields. This study consists of three chapter. In the first chapter, MV electrical equipments are described. The next chapter, the MV project is presented. In the last chapter, SCADA is adopted in that project and the results are observed in computer. Keywords : Middle Voltage Power Distribution Systems, SCADA xn