Cep telofonları ve elektromagnetik etkileri
Mobile phones and electromagnetic effects
- Tez No: 106368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Cep telefonu kullanımı, günümüzde oldukça yaygındır ve hızlı bir şekilde artmaya da devam etmektedir. Ancak bu durum, cep telefonlarının ve baz istasyonlarının sağlık üzerindeki etkileri hakkında birçok soru işareti yaratmakta ve bu konudaki belirsizlik insanları tedirgin etmektedir. Bu çalışmada, çeşitli kuruluşlar tarafından yayınlanan en son bilimsel veriler incelenerek cep telefonlarının ve baz istasyonlarının ürettiği magnetik alan değerleri, maruz kalma için verilen sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Kesin bir kanıt bulunamanıasına rağmen, bunların insan sağlığına zarar verebilecek olası etkilerine karşı dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınabilecek ön tedbirler detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca mobil haberleşme sisteminin çalışma prensibi ve hücresel telefon teknolojileri de incelenmiştir. Özellikle en yaygın olarak kullanılan GSM sisteminin teknik özellikleri ayrıntılı olarak verilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the view of today use of mobile phones is very common and it will countinue to become even more common. However this wide use of new technology raises the question of whether there are any harmful effects on human health. Unknowns about this matter make people warried. In this study, taking the latest scientific data published by various research groups into consideration, electromagnetic field values generated by mobile phones and base stations were compared with the exposure guidelines. Although a certain evidence have not been found yet, important points and precautions against the possible adverse effects of mobile phones and base stations on human health were studied in detail. Also operation principle of mobile telecommunication systems and cellular telephone technologies were presented. Especially detailed information were given about technical properties of GSM, which is the most common system all over the world. Vlll