Alexandre Vallauri ve yapıları üzerine bir araştırma
A Research dedicated to Alexandre Vallauri and his construction projects
- Tez No: 106384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET Osmanlı împaratorluğu'nun son yıllarında başgösteren Batılılaşma hareketlerinin mimariye yansıması sonucu özellikle 19. yüzyılda başta İstanbul olmak üzere kentlerin siluetlerini değiştiren önemli yapı faaliyetleri olmuştur. Bu yapı faaliyetlerinin pek çoğuna yabancı veya levanten mimarlar imza atmışlardır. Bu mimarlardan biri olan İtalyan asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri 2 Nisan 1850'de İstanbul'da doğmuştur. Dönemim en iyi mimarlık eğitimi veren Ecoles Des Beaux- Arts'da 10 yıl süreli bir eğitim gören Vallauri 1879 tarihinde İstanbul'a dönerek mimarlık çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca 3 Mart 1883 günü eğitime başlayan Sanayi-i Nefise Mektebi'nde Fenn-i Mimari öğretmem olarak çalışmaya başlamış ve istifa ettiği 10 Ağustos 1908 tarihine kadar bu görevde kalmıştır. Alexandre Vallauri'nin Paris'ten eğitimi tamamlayıp döndükten sonra Beaux-Arts ilkelerine uygun, planlama açısından üst düzeyde tasarımlar yapmıştır. Ancak planlamadaki bu başarıyı cephe düzenlemelerinde gösterememiştir. Belli kalıplar içinde sıkışıp kalan yapı elemanları, düz ve kesintisiz devam eden saçaklar Vallauri'nin hareketsiz, iki boyutlu cepheler tasarlamasına neden olmuştur. Alexandre Vallauri Düyun-u Umumiye Binası ile birlikte meslek hayatındaki en önemli ilerlemeyi kaydetmiştir. Yapının büyük kitlesini Beaux-Art'm ve geleneksel Osmanlı mimarisinin tasarım prensiplerini birleştirerek parçalamış ve hafifletmiştir. 1900'lerin başında Osmanlı saray çevresi ve üst düzey yöneticileri için yaptığı konutlarla da artık Vallauri mimarisinin karakterini netleştirmiştir. Geleneksel Türk konut mimarisi Beaux-Arts prensipleriyle yorumlayarak çağdaş bir duruma getirmiştir. Vallauri'nin ilginç mimari çalışmalarından biri olan Osman Reis Camisi ise çok yoğun bir şekilde Batı etkisine giren Osmanlı mimarlığının yeniden özüne dönme başka bir deyişle ulusal mimarlık akımının ortaya çıkmasına öncülük eden bir mimari anlayışla tasarlanmıştır. Bu yüzdendir ki cami 1. Ulusal Mimarlık Dönemi'nin karakteristik özelliklerini bünyesinde taşıyan ön bir modeldir. Vallauri'nin bu küçük yapısı en olgun eserleri arasında yer almaktadır. Alexandre Vallauri Osmanlı mimarisinde başlayan yeni üslup arayışlarını 1900'lerde dönemin mimari anlayışına da uygun biçimde geliştirerek, biçimiyle, malzemesiyle yeni ortaya çıkan sosyal ve kültürel ihtiyaçlara cevap veren yapılar yapmıştır. Vallauri'nin eserleri onu kendinden önce İstanbul'da çalışmış yabancı veya levanten meslektaşlarından ayırmaktadır. Anahtar Kelimeler : Batılılaşma, Levanten, Tanzimat Dönemi, Sanayi-i Nefise Mektebi, Beaux-Arts. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Westernization has very crucial impacts on Ottoman Empire architecture. In 19th century, there were intensive structural activities, changing the silhouette of Ottoman cities especially Istanbul. Most of these activities are handled by foreign or levanten architects. One of these architects, Alexandre Vallauri, was born in April 2, 1850 in Istanbul. He was originally from Italy. Attending“Ecoles Des Beaux-Arts”, the best program of architecture education of those days, for ten years, Vallauri came to Istanbul in 1879 and began his architecture applications here. He also worked in Industrial College as an Architecture Instructor until August 10, 1908, the date he resigned. After accomplishing his education in Paris, he built many buildings. He showed very high level of planning expertise in his projects, consistent with his Beaux-Arts principles. However, he was not successful at designing elevation as it is compared to his planning skills. Constrained structural elements, plain and continuous eaves caused Vallauri to design two dimensional elevations. Duyun-u Umumiye building is his most famous construction. It is his most important improvement in his life. Major parts of the project are designed combining Beaux- Arts principles with Ottoman architectural design characteristics. Early in 1900, Vallauri developed a style of his own. He applied this style in designing projects for the Ottoman Empire Administrators. The name of the style is Traditional Turkish architecture interpreted and developed in coordination with Beaux-Arts principles. Osman Reis Mosque, one of the most important projects of Vallauri, shows the national architectural features with respect to highly appreciated westernization impacts in Ottoman Empire. This project emphasizes that Turkish architecture must look at its own characteristics. That is why, Osman Reis Mosque is very important as the initiators of first National Architectural Period. Vallauri's this project is one of the most mature projects in this period. Alexandre Vallauri satisfied the needs emerging due to social and cultural change in the society in 1900. He developed his projects by means of new materials and forms meeting the current needs of new styles of the times he has been living. His projects apparently distinguish Alexandre Vallauri from his colleagues in Istanbul. Keywords : Westernization, Levanten, Tanzimat Dönemi, Sanayi-i Nefise Mektebi, Beaux-Arts. Xlll