Determination of emission loads of air pollutants due to vehicles
Trafikten kaynaklanan hava kirletici emisyonlarının saptanması
  1. Tez No: 106392
  2. Yazar: HULUSİ DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada İzmir'de taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliği belirlenmeye çalışılmıştır. Trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin seviyesinin belirlenmesi için Box ve Highway modelleri kullanilmiştır. Alansal olarak hesaplanan konsantrasyonlarda izmir'de kayıtlı toplam araç sayılan kullanılmıştır. Çizgisel kaynaklardan kaynaklanan hava kirliliğinin tespiti için İzmir - Menemen, İzmir - Manisa, İzmir - Ankara, İzmir - Çeşme, İzmir - Ay din yolarinda şehir merkezine en yalan noktalarda sayimlar yapılmıştır. Saymalardan elde edilen veriler ve emisyon faktörleri yardımı ile çizgisel kaynaklardan kaynaklanan konsantrasyonlar için bir tahmin yapilmıştır. Her iki yöntemle hesaplanan değerler dış hava kalitesi standartları ile karşılaştmlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, air pollution from result from vehicles in Izmir investigated. Box and Highway modes were used in order to determine the amount of air pollution sourced from traffic. The total registered vehicle number in Izmir was used to calculate area concentration. The vehicle counts were done on the points where close to the city center on the road of Izmir - Menemen, Izmir - Manisa, İzmir - Ankara, Izmir - Çeşme, Izmir - Çeşme (highway), and İzmir - Aydın to determine air pollution from line sources. The concentration from line sources was guessed by the aid of data from counts and emission factors. The result calculated by both methods were compared to ambient air quality standarts.