İstanbul Atatürk Havalimanı PAT sahasında HC ve CO emisyonlarının ölçüm ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of HC and CO emissions in the runway, apron and taxi areas of Istanbul Ataturk Airport
  1. Tez No: 121082
  2. Yazar: ARZU HASANÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET“İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI PAT SAHASINDA HC VE CO EMİSYONLARININ ÖLÇÜM VE DEĞERLENDİRİLMESİ”Hava kirliliği; katı, sıvı veya gaz şeklindeki kirletici maddelerin ortam havasında, insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zararlı olabilecek derişim ve sürelerde bulunması olayıdır. Dünya üzerindeki hava kirliliğinin yaklaşık %70'lik kısmım hareketli kaynak olarak sınıflandırılan kara, deniz ve hava taşıtlarının egzos gazlarının oluşturduğu bilinmektedir. Bu taşıt tiplerinin her birinde, kullanılan yakıta ve yanma şekline bağlı olarak farklı tip ve konsantrasyonlarda kirleticiler oluşmaktadır. Örneğin, hava taşıtlarında kullanılan yakıt kerosendir ve bu yakıtın yanması sonucunda oluşan emisyonların başında HC, CO ve NOx gelmektedir. Uçakların çeşitli motor çalışma aşamalarında (taksi, iniş-kalkış, seyir vb.), farklı kirleticiler farklı oranlarda oluşmakta ve bu değerler bir uçak tipinden diğerine farklılık göstermektedir. Uçaklar genel olarak; sesten hızlı (supersonic) ve sesten yavaş (subsonic) uçaklar olmak üzere iki ana grupta sınıflandırılırlar. Bu çalışmada, uçakların egzos gazlarının bir havalimanı içerisinde yerde ve yere yakın ortamda yaratabileceği hava kirliliğinin takibi yapılmıştır. Çalışma alanı olarak, İstanbul Atatürk Havalimanı seçilmiştir. Türkiye'deki en etkin olan uçak tipinin sesten yavaş yolcu uçakları olduğu göz önünde bulundurularak, bu çalışmada sadece bu tip uçaklar esas alınmış ve alandaki toplam HC, CO ve NOx kirletici yükü hesabı ve ölçümleri yapılmıştır. Genel olarak çalışma süresi içinde hem istatistiksel hesaplamalarla, hem de yerinde anlık ölçümlerle elde edilen emisyon değerleri, ulusal (“Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği”, HKKY'nin KVS ve UVS değerleri) ve uluslararası standartlarla (“Çevre Koruma Teşkilatı”, USEPA, vb.) karşılaştırılmıştır. Bu sayede İstanbul Atatürk Havalimanı 'nda uçaklardan kaynaklanan hava kirliliğin tanımlanması, insan ve çevre sağlığı üzerindeki etkilerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Emisyonların oluşumunun önlenmesi veya azaltılması ve zararlı etkilerin önüne geçilebilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“MEASUREMENT AND EVALUATION OF HC AND CO EMISSIONS IN THE RUNWAY, APRON, AND TAXI AREAS OF ISTANBUL ATATÜRK AIRPORT”Air pollution is a phenomenon that solid, liquid or gas state pollutant materials are exist in the ambient air in a harmful concentration and period for human health, creatures' lives, and ecological balance. It is known that 70 % portion of air pollution in the World is originated from exhaust gases of moving sources, which are land vehicles, marine vehicles, and aircraft. Each kind of the whole vehicles produce in different type and concentration pollutants depending on used fuels and combustion performances of vehicles. For instance, kerosene is used for aircraft fuel. The main emission components of the combustion products of kerosene are hydrocarbons (HC), carbon monoxide (CO), and nitrogen oxides (NOx). Different types of aircrafts produce various pollutants with different concentrations in different aircraft engine running phases (taxi, landing-takeoff, cruise, etc.). Aircrafts are generally classified in two main groups: Supersonic aircrafts and subsonic aircrafts. In this study, aircraft engine originated air pollutant monitoring of an airport's ground level and just above ground level were performed. Istanbul Atatürk Airport is determined as study area. The effective aircraft type is subsonic commercial aircraft in Turkey. Regarding only this aircraft type, total HC, CO, and NOx (aircraft engine originated) pollutant load calculations and these measurements were performed. The emission data that were gained both statistical calculations, and instant measurements in the determined area during this study's period, were compared with Turkish air pollution standards (Air Quality Protection Legislation) in short time period and long time period and international standards (USEPA, etc.). The aims of this study are determination of the aircraft originated pollution of Istanbul Atatürk Airport and these pollutants' effects on human and animal health. Some of various suggestions about emission prevention or reduction and avoid harmful effects of these pollutants were presented. XI