Kordiyerit sentezi ve katalitik konvertör altlık şekillendirme
  1. Tez No: 106399
  2. Yazar: SİBEL SEVİNÇTAV TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Kordiyerit sentezi ve katalitik konverter altlık şekillendirme isimli bu çalışmada hedef, ülkemizde geniş yatakları bulunan sepiyolit mmeralinin ana hammadde olarak seramik şekillendirmede kullanılmasıdır. Ülkemiz sepiyolit minerali bakımından zengin yataklara sahiptir. Eskişehir-Sivrihisar yöresi sepiyoliti, ticari uygulamalarda lületaşı ismi ile tanınmaktadır. Halk arasında deniz köpüğü veya beyaz akın olarak bilinir. Sepiyolit, Yunanca Sepia kelimesinden türemiştir. Sepia kelimesinin anlamı mürekkep balığıdır. Sepiyolite, mürekkep balığının gözenekli kemik yapısından dolayı böyle bir benzetme yapılmıştır. Günümüzde sepiyolitin bir çok endüstriyel kullanım alam bulunmaktadır. Reolojik, adsorbtif ve katalitik özelliklerinden dolayı geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Bu çalışma, kordiyerit toz sentezi, toz şekillendirme ve katalitik konverter altlık eldesi olarak üç adımda yürütülmüştür. Birinci adım olan kordiyerit toz sentezi bölümünde sepiyolit, kaolen ve alüminyum-hidroksit kullanılarak kordiyerit eldesi incelenmiştir. İkinci adım olan toz şekillendirmede Kİ, K2 ve K3 olarak kodlanmış üç kompozisyon çalışılmıştır. Kİ kompozisyonu talk, kaolen, alünıinyum-hidroksit kullanarak, K2 kompozisyonu sepiyolit, kaolen, alüminyum-hidroksit kullanarak hazırlanmıştır. K3 kompozisyonu referans olarak kullanılmış olan kordiyerit tozudur. Katkı olarak baryumun etkisi her üç kompozisyonda da incelenmiştir. Pres ile şekillendirilen ve farklı sıcaklıklarda sinterlenen Kİ, K2 ve K3 kompozisyonlarının fiziksel ve mikroyapı özellikleri ve sıcaklığa bağlı faz gelişimleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü adımım katalitik konverter altlık şekillendirme oluşturmuştur. Ekstrüzyon teknolojisi ile balpeteği formunda katalitik konverter altlık eldesi için optimum özelliklere sahip çamur hazırlama, şekillendirme ve sinterleme çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen verilere göre baryum oksit katkısı K2 kompozisyonunun sinterleme sıcaklığım düşürmede olumlu sonuçlar vermiştir. Ayrıca tüm kompozisyonlarda alüminyum oksit oluşumunu engellemiştir. Anahtar Kelimeler : Sepiyolit, kordiyerit, sinterleme, katalitik konverter vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work, named“Cordierite Synthesis and Catalytic Converter Support Processing”was to use sepiolite mineral as a raw material for cordierite powder synthesis and catalytic converter support processing. Turkey has quite rich reserves of sepiolite mineral in Eskişehir-Sivrihisar region. The Sivrihisar sepiolite is known as“Lületaşı”in commercial applications. This mineral is known as“sea foam”or“white gold”also. The“sepiolite”word is derived by the word“Sepia”in Greece. The meaning of sepia is the cuttle fish. This imitation has been done because of the porous structure of cuttle fish bone. Recently, there is a lot of commercial applications of sepiolite. The high potential usage of this mineral is due to its rheologic, adsorptive and catalytic properties. This work was carried out in three steps. The first step was the synthesis of cordierite powder, the second was the processing of synthetic cordierite powder and the third was the shaping process of catalytic converter support. In the first step, sepiolite, kaolen and aluminum-hydroxide were used as raw material for cordierite synthesis. In the second step, Kl, K2 and K3 compositions were dry pressed and sintered at different temperatures... Talc, kaolen and aluminum-hydroxide were the raw materials for Kl composition; sepiolite, kaolen and aluminum-hydroxide were the raw materials for K2 composition ; K3 was the reference cordierite powder for Kl and K2 compositions. In the experimental work, the effect of barium oxide was investigated for each composition. Dry pressed and sintered samples were characterized by electron microscopy and phase analysis techniques. In the third step, the catalytic converter support was shaped by extrusion method and the extruded samples were sintered at different temperatures. Up to the results of this work, the barium oxide additive suppressed the aluminum oxide increase in Kl, K2 and K3 compositions and decreased the sintering temperatures of Kl and K2 compositions. Keywords : sepiolite, cordierite, sintering, catalytic converter Vffl