Bi2 Te3 ve Sb2 Te3 içerikli bileşiklerin yapısal, mikroyapısal ve termoelektrik özelliklerin incelenmesi
Researching of structural, microstructural and thermoelectrical properties of Bi2 Te3 and Sb2 Te3 components
  1. Tez No: 106413
  2. Yazar: MEHMET BURÇİN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. JALE GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada yan iletken özellik taşıyan [Bİ2Te3J ve [Bİ2Te3-Sb2Te3J alaşımlarının üretim sonrası x-ray difraksiyonu ile yapılan incelenmiştir bunu takiben DTA-TG cihazından elde edilen eğrilerden gidilerek, alaşımların sıcaklık değişimi ile oluşan ekzotermik, endotermik reaksiyonlar,ağırkk artış ve azaîışlan belirlenmiştir numunenin SEM ile mikroyapılan hakkında bilgi edinilmiştir. Alaşımların içine % 5 Te fazlalığı ve % 0.1, % 0.2 oranlarda Nd ilavesi ile elde edilen yeni örnekleri mekanik ve elektrik özellikleri karşılaştırılarak sonuçlar tartışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the structure of [Bi2Te3] and [Bi2Te3-Sb2Te3] allows with semiconductivity properties were analyzed by X- diffraction method.Based on the curves obtained with DTA- TG the temperature dependent exothermic and endo thermic reactions of alloys and the resulting increase or decrease in weight was determined. Knowledge on the microstructures of samples was obtained with SEM. The mechanical and electrical properties of new samples obtained by adding to alloys 5% in excess and 0.1%, 0.2% Nd were studied and the results were compared.