Alışveriş olgusunun tarihsel süreç içinde incelenmesi: Bursa örneği
Analyzing the fact of shopping in historical process: Example of Bursa
- Tez No: 106414
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Çalışma kısaca dört aşamada yapılmıştır. Birinci aşama genel tanımların yapıldığı, tarihsel süreçlerin incelendiği birinci ve ikinci bölümlerdir.Birinci bölümde bütün dünya ölçeğinde alışveriş olgusuyla ilgili tanımlar ve alışveriş binalarının tanımlanması yapılmaktadır. Tarihsel süreçteki gelişimleri ve tipolojik sınıflandırılması konusu üzerinde durulmuştur. İkinci Bölümde çalışma sınırlan Bursa ölçeğine indirilmiş, Bursa'daki alışveriş mekanlarının gelişme süreçleri incelenmiştir. İkinci aşama alışveriş mekanlarının kentle olan ilişkileri ve sosyo kültürel yapımızın etkilerini içeren üçüncü ve dördüncü bölümdür: Üçüncü bölümde Bursa' da ki ticari yapıların kentin gelişimi açısından incelenmesi konusu anlatılmıştır. Ticaret yapılan kentsel yapılaşmanın önemli bir parçası ve belirleyicisi olmuşlardır. Bursa'nın ilk kuruluş yıllannda ticaretin gelişmesi desteklenmiş ve şehrin kuruluşunda alışveriş binalannm şekillenmesi kentin de biçimlenmesini etkilemiştir. Daha sonra şehrin gelişimi ticaretin gelişimi ile birlikte olmuştur. Osmanlılann çöküş dönemi ve Cumhuriyet döneminde bu birlikte gelişim değişmiştir. Dördüncü bölümde ise alışveriş mekanlannın sosyal yapıyla olan bağlantısı incelenmektedir. Alışveriş aynı zamanda sosyal bir olgudur. Bu yüzden alışveriş merkezleri sosyo kültürel yapıya göre şekillenmektedir. Sosyo kültürel yapıda yaşanılan değişimler de alışveriş mekanlanmıza aynen yansımaktadır. Sanayi devrimi ve teknolojik gelişmelerle başlayan sosyo kültürel yapımızdaki değişimlerin alışveriş alışkanlıklanmıza ve dolayısıyla alışveriş mekanlanmıza nasıl yansıdığı ve Bursa'daki değişimin nasıl olduğu konusuyla bu bölüm bitirilmiştir. Üçüncü aşama günümüz alışveriş mekanlannın incelenmesidir. Bu inceleme beşinci bölümde verilmiştir. Bursa'daki günümüz modern alışveriş merkezlerini mimari konseptleri, kentteki konumlan ve fonksiyonlan karşılaştırmış, kısaca üç grupta toplanmıştır. Her bir gruptaki örnekler kısaca plan şemalanyla anlatılmıştır. Çalışmanın son aşaması ise sonuç bölümüdür. Bu bölümde Bursa'daki alışveriş mekanlarının geçmişten günümüze değişerek nasıl geldiği konusu üzerine elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, shopping centers are integral parts of our social life and significant developments can be observed from past to today. The main theme of this research is analyzing the changes in shopping places by taking Bursa as an example. The primary reason of chosing Bursa as an example is due to the fact that this city was one of the first trading city of our history and for many years international trade was carried out from this city. Besides this, we can also observe the affects of transformation in our social trade life to shopping places; since the foundation of Ottoman Empire in Bursa. In the beginning, the meaning of shopping and shopping place is beeing described and developments in the world scale has been reviewed briefly. In paralled to this development the transformations experienced in Bursa forms the subject of next stage. Bursa was a small town until conquered by Ottomans and become the capitol city. People were shopping at the bazar and there were no organized trade structure in the city. After captured by Ottomans a new trading center was established outside the old city and today shopping and city center was came in to being. After this date Bursa became a very important trade center for Ottomans which was feeding Istanbul until the end of 16th century. Due to its international trading aspects, the foreign traders comming to Bursa caused changes in our social and cultural structure. İn addition to this, development in trade also expedite the development of the city. After the 17th century, during the recession pericsd, the shopping behoviour in Bursa began to change and such a high development rate has never been observed until than. In the first years of Turkish Republic shopping units were at the city center. After 1985 shopping centers start going out side the city because existing shopping places at the city center became unsufficiant to the increasing population and heavy traffic became a very important issue. Due to this fact, big and modern shopping centers start taking places on the sides of highways and main streets. These shopping centers do not have any difference when you compare with examples in Europe or USA. This globolizm, which seems positive in terms of being modern, also have adverse affects on our cultural identity. Togetherness of the shopping places at the city center created the identity of Bursa. This identity come into being by the usage of Bursa people and reflections of the cahanges within. There is a contradiction between this two contrast point. Since the expansions in the new shopping areas are inevitable, when making a new shopping center projects our social and cultural structure and our history should be examined carefully. When bringing the modern shopping centers from abroad we should match them to our social and cultural structure. vui