Katı atıklardaki plastik, metal, cam, seramik hurdalarından kompozit üretiminin araştırılması
The Research composite production of plastic, metal, glass, ceramic wates in household wastes
  1. Tez No: 106428
  2. Yazar: SİNAN İLKER İZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET İstanbul şehrinin nüfusunun hızlı artışı, kentleşme, hayat standartlarının yükselmesi ve teknolojideki gelişmeler sonucu; oluşan katı atıklarda, miktar ve çeşit olarak da her geçen gün çoğalmaktadır. Aşın tüketim ve buna bağlı çevreye duyarsız üretim sonucu katı atıkların uzaklaştırılması çok önemli bir sorun halini almıştır. Katı atıklar için günümüzde en yaygın uzaklaştırma metotları; düzenli depolama, yakma ye kompostlaştırmadır. Düzenli depolama, genellikle küçük yerleşimlerde kullanılan ekonomik bir metottur. Bunun yanında bu yöntemin dezavantajları; geniş depolama alanlarına ihtiyaç duyulması, mevcut düzenli depolama sahalarının bir süre sonra ihtiyacı karşılayamayacak duruma gelmesi, yeni depolama sahalarının zorunlu olarak şehir merkezinden uzakta kurulması sonucu maliyetin artması ve katı atıkların geri dönüştürülebilir kısmının bu yöntemde değerlendirilememesidir. Yakma, alan ihtiyacı az, fakat oldukça pahalı ve hava kirliliğine sebep olan bir yöntemdir. Kompostlaştırma ise sadece katı atıkların organik kısmını değerlendirebilen bir yöntemdir. Böylece depolama alanına giden atık miktarı 2/3 oranında azalır ve depolama alanında ekonomi sağlar. Kaynağında ayırma sayesinde yakılacak veya düzenli depolama sahasına gidecek atık miktarında da azalma olacaktır. Bu sayede düzenli depolama sahalarının ömrü artacak, düzenli depolama alanlarına giden atık miktarı 1/5 oranında azalacak ve her sene bu sahalarda toprak altına gömülen trilyonlarca lira ekonomiye tekrar kazandırılmış olunacaktır. Bu çalışmada, İstanbul katı atıkları bileşimindeki geri dönüştürülebilir özelliklere sahip maddeler için kaynakta ayırma ve toplama sistemi anlatılmıştır. Bu konudaki uluslar arası çalışmalar incelenerek ve İstanbul için en uygun sistem düşünülerek hazırlanan sistemde, kaynakta ayrılan katı atıkları toplamak için bir şirket kurulur ve bu şirket sokak toplayıcılarını işe alır. İşe alınan bu sokak toplayıcıları kapı kapı dolaşarak kaynakta ayrı biriktirilen plastik, cam, metal, seramik atıklarını toplarlar. Toplanan atıklardan, bir kompozit malzeme üretimi gerçekleştirilecektir. Çalışmanın ikinci aşamasında kompozit malzemenin üretimini araştırmak için deneyler yapılmıştır. Deneylerde, hurdaların tane boyutu, üretim sırasında uygulanan sıcaklık, basınç ve süre parametreleri değiştirilerek, optimum üretim prosesi araştırılmıştır. Deneylerde birçok numune üretimi gerçekleştirilmiş ve üretilen numunelerin basma mukavemeti ve sertliği ölçülerek en iyi sonuçlan veren numunenin üretim şartlan optimum üretim prosesi olarak belirlenmiştir. Belirlenen optimum üretim prosesine uygun olarak birçok numune üretilmiş ve üretilen numunelerin yoğunluk, su absorbsiyonu, elektrik izolasyon direnci, talaşlı işlenebilme özelliği incelenmiştir. Sonuçta, iyi mukavemete sahip, düşük yoğunluklu, su absorbsiyonu yok denecek kadar az, elektrik izolasyon direnci çok yüksek, delinme gerilimi yüksek, kolaylıkla talaşlı işlenebilen bir kompozit malzeme elde edilmiştir. Tezin birinci bölümünde, konunun önemi, amaç ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, katı atıklann ayn toplanması konusunda uluslararası çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki genel çöp özellikleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, İstanbul'daki çöp özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde, İstanbul'da mevcut uygulanmakta olan çöp toplama sistemi anlatılmıştır. Altıncı bölümde, kaynakta ayırma sistemi, faydalan, uygulama için alınması gerekli önlemler ve İstanbul için uygulama modeli teklif edilmiştir. Yedinci bölümde, malzeme üretiminde kullanılan deney düzeneği ve çalışma planı anlatılmıştır. Sekizinci bölümde, deneysel çalışma sonuçlan ve bu sonuçlann değerlendirilmesi yapılmıştır. Dokuzuncu bölümde, ekonomik değerlendirme yapılmıştır. Onuncu ve son bölümde, sonuçlar sunulmuş ve değerlendirme yapılmıştır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The variety and quantity of solid wastes in Istanbul are rapidly increasing due to quick population growth, technological developments, better life standards and urbanization. As a result of this the natural sources are being polluted and the raw materials are quickly reduced. Removing the solid wastes is becoming a more important problem everyday, because of high consumption and insensitive production against environment. There are some methods developed for removing the solid wastes. Nowadays the most popular removing methods are; Systematic Storage, Burning and Composting. Systematic Storage is an economical method usually used in small settlements. However; the need of wide storage areas, becoming the present storage areas to be insufficient in a short time, increasing of the cost because of building the new storage areas out of the city center as a compulsory and finally not being able to evaluate the recycling materials in whole solid wastes are the disadvantages of this method. Burning needs less storage areas but is amore expensive method than systematic storage. In addition it causes air pollution. Composting is a method, which only evaluates the organic parts of the solid wastes. Thus the, quantity of wastes that will send to storage areas decrease proportion 2/3 and this will supply cost advantages. To separate the wastes in the origin before mixing, also lessens the quantity, which will send to storage areas or the quantity to be burned. And also by this way the usage of areas increase and the billions of TL will be returned to the Turkish Economy. In this study separation and collection systems in origin has been explained for the materials, which have recoverable characteristics in whole Istanbul solid waste composition. Besides a composite material has been produced with this kind of collected recoverable material. After that; the density, hardness, pressure resistance, water absorption and etc. characteristics has been inspected, to test the possibility of industrial usage of this product. On the first section of the study; the importance, the target, and the contents of the subject has been explained. On the second section; the international studies on separately collecting of wastes has been examined. On the third section; the general waste characteristics in Turkey has been explained. On the fourth section; the waste characteristics in Istanbul has been explained. On the fifth section; the present waste collection systems in Istanbul has been explained. On the sixth section; separation system in origin and its profits, the necessary precautions has to be taken for the application and the suitable model for Istanbul has been explained. On the seventh section; the experiment mechanism that used in material production and its working system has been shown. On the eighth section; the result of the experimental study has been explained. On the ninth section; economical cost analysis has been made. And finally on the tenth and the last section; the results and proposals has been stated. vni