Değiştirilmiş vlasov modelini kullanarak elastik zemine oturan plakların serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of plates resting on elastic foundation using modified vlasov model
  1. Tez No: 106443
  2. Yazar: CELAL BURAK OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Elastik zemine oturan plaklar uygulamada çok sık rastlanan yapı elemanları olduğundan, bu konuda yapılan çalışmalar oldukça fazladır. Bu tür sistemlerde yapı-zemin etkileşimini gerçekçi bir modelle ortaya koyarak yapının analizini yapmak gerekmektedir. Bilindiği gibi yapısal çözümlemede dinamik analiz mühendislik araştırmalarının önemli bir kısmını oluşturduğundan serbest titreşim analizine olan ihtiyaç daha da artmaktadır. Zira doğal titreşim frekansları ve bunlara karşılık gelen mod şekillerinin bilinmesi dinamik analizde mühendislere yol göstermektedir. Bu çalışmanın amacı plak boyutları, zemin derinliği ve zeminin düşey deformasyon parametresi gibi farklı parametrelerin, değiştirilmiş Vlasov modelini kullanarak, elastik zemine oturan kenarları serbest plakların frekans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu inceleme, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak hazırlanan bir bilgisayar programı yardımıyla gerçekleştirilmektedir. İnceleme sonunda elastik zemine oturan plakların ilk on doğal frekans parametreleri ile bunların ilk altısına karşılık gelen mod şekilleri verilmektedir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde zemin modelleri incelendikten sonra elastik zemine oturan plaklar hakkında daha önce gerçekleştirilen bazı çalışmalar sunulmakta ve bu çalışmada kullanılan sonlu elemanlar yöntemi hakkında genel bilgiler verilerek inceleme konusu problemin bu yönteme göre formülasyonu üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, dikkate alınan problemin tanımı yapılmakta ve elde edilen ilk on doğal frekans parametreleri ile bu değerlerin bazılarına karşılık gelen mod şekilleri verilerek irdelemeler yapılmaktadır. Üçüncü bölümde, çalışmanın bütününden çıkartılan bazı sonuçlar ve öneriler verilmekte ve bu bölümü kaynaklar listesi izlemektedir. Çalışmanın sonunda genellikle zemin derinliğinin elastik zemine oturan kenarları serbest plakların frekans parametreleri üzerindeki etkisinin bu çalışmada dikkate alınan diğer parametrelerin etkisinden daha büyük olduğu ortaya konmaktadır. Anahtar Kelimeler : Elastik zemin oturan plak, Değiştirilmiş Vlasov modeli, Serbest titreşim, Parametrik çalışma. IV T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMAKTASYOK MEBKBEf
Özet (Çeviri)
SUMMARY Free Vibration Analysis of Plates Resting on Elastic Foundation Using Modified Vlasov Model Plates resting on elastic foundation are very common in structural systems. For this reason, in the technical literature numerous works have been concerned with such problems. In these kinds of problems, the structural system should be analysed by using a realistic model for soil-structure interaction. It is well known that the dynamic analysis is an important part of engineering investigations in these problems, so that the free vibration analysis should be done to do this, because a knowledge of natural frequencies of vibration and associated mode shapes are guide for researcher in the dynamic analysis. The purpose of this study is to analyse the effects of various parameters such as subsoil depth, plate dimensions, their ratio and the value of the vertical deformation parameter within the soil on the natural frequency parameters of plates on elastic foundation using modified Vlasov model. This analysis has been carried out by the aid of a computer program coded by using finite element method. The first ten natural frequencies and mode shapes corresponding to the first six of them are presented. For this purpose, in the first chapter, after a brief information about soil-structure interaction models given, a view of previous studies made about resting plates on elastic foundation are presented. Then some basic information about finite elment method is given and formulation of the problem by using this method is presented. In the second chapter, the first ten natural frequency parameters of plates considered and mode shapes corresponding to the first six of them for several subsoil depth, plate dimensions, their ratio and the value of the vertical deformation parameter within the soil are presented in tabular and graphical forms, and the results presented are discussed. In the third chapter, the conclusions drawn from the results are given and some recommendations for future studies are made. This chapter is fallowed by a list of references. It is concluded that, generally, the effect of the subsoil depth on the frequency parameters of the plate on elastic foundation is larger than that of the other parameters considered in this study. Keywords : Plates on elastic foundation, Modified Vlasov model, Free vibration, Parametric analysis.