Türboşarj dizel motorlarında adyabatik piston ve performansa etkisinin incelenmesi
Adiabatic piston and its effects on the turbocharged diesel engine performance
  1. Tez No: 3361
  2. Yazar: İSMET ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
TÜRBOŞARJ DİZEL MOTORLARINDA ADYABATİK PİSTON VE PERFORMANSA ETKİSİNİN İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) İsmet ÇELİKTEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1987 ÖZET Günümüzde artan enerji ihtiyaçları, kullanılabilir enerji kaynaklarından daha -verimli bir şekilde yarar lanmayı gerektirmektedir. İçten yanmalı motorlarda, belirli bir silindir hac minden j daha fazla çıkış gücü elde etmek, ancak aşırı doldurma ile ile saklanabilmektedir. Motordan tahrikli bir kompresör kullanarak elde edilen mekanik aşırı doldur mada motor- gücünün bir kısmı kompresöre harcanır 0 Diğer yandan, kompresör için gerekli enerji dışarı atılan egzoz gazlarından saplanacak olursa, genel motor veriminde iyileşme olmaktadır. Egzoz gazı çıkış sıcak lığındaki artış, türbin gücünü arttıracağından, motor parametreleri sabit tutularak egzoz gazı çıkış sıcaklı ğının artırılma çareleri araştırma konusu yapılmıştır.II Bu çalışmada, belirli bir motorun egzoz gazı çıkış sıcaklığının, adyabatik piston kullanarak artırıl ması hedeflenmiş ve bu sıcaklık artışının motor perfor mansına etkisi de teorik olarak incelenmiştir, İmkanlar ölçüsünde, adyabatik piston seramik kaplama ile elde edilmeye çalışılmış, ancak, kullanılan tekniklerin yetersizliği pistonun motorda uzun süre çalışma ve denemesini mümkün kılmamıştır. Adyabatik piston için ZrOp, AlgO^-TiOg ve LAS gibi malzemeler kullanarak daha olumlu çalışmalar ya pılmaktadır. Metal ile metal olmayan malzemeyi birleş tirirken de, NaSiO-, yerine YtOp gibi malzemeler kulla narak tam temas ve uzun ömürlü bir yapışma saplanabilir.
Özet (Çeviri)
Ill ADIABATÎC PİSTON ATTD İT,' S EJECTS ON THE TURBOCHARGED DIESEL ENGINE'' PERFORMANCE (MoSc. Thesis) İsmet ÇELİKTEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 198? ABSTRACT The increasing demand! for the energy resources requires more efficient utilization of themc In the internal combustion engines in order to increase the power output per unit volume may be achieved by supercharging. A certain proportion of the engine power is consumed to drive the compressor in a mechanical supercharged engine. On the other hand, if the necessary power required by the compressor is to be supplied by the exhaust gases, the engine overall efficiency increases. Since, the incresing of the exhaust gas temperature increases the engine power output. It is aimed to increase the exhaust gas temperature by keeping the engine parameters constant 0 'IV In this study, it is attempted to increase ' - the exhaust gas temperature by using an adiabatic piston and the effect of this temperature increase on the engine performance is theoretically investigated., Under the circumstances of the limited resources, adiabatic piston was tried to be manufactured with a ceramic coating on it. But, the techniques used did not allow for a reasonable testing period. For better manufactuing of on adiabatic piston, ZrOpt AlgOo-TiOo and LAS materials may be usedo To stick the ceramic on to a piston top surfaca, instead of NaSiCU, it is better to use materials such as Yt02, so a complete contact and longer life may be achieved,,