Trabzon'un Yeşilbük, Çakılca, Yeşilyurt, Sayvan ve Güney köylerinde mülkiyet sorununun orman alanlarının korunmasına etkileri
The Effect of ownership problem on the protection of forest areas in Yeşilbük, Çakılca, Yeşilyurt, Sayvan and Güney villages of Trabzon city
- Tez No: 106479
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Ülke ormancılığının en önemli darboğazlarından biri olan mülkiyet sorunu, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde ön plana çıkmakta, hatta bu bölgenin en önemli ormancılık sorunu olarak kendini göstermektedir. Özellikle son yıllarda hız kazanan genel kadastro çalışmalarına karşın, orman sınırlandırması ve orman kadastrosu çalışmalarındaki duyarsızlık ve teknik yetersizlikten dolayı önemli sayılabilecek miktarlarda orman alanları kaybedilmektedir. Araştırmanın yapıldığı; Trabzon'un Yeşilbük, Çakılca, Yeşilyurt, Sayvan ve Güney köylerinde mülkiyet sorunu ve orman kaynaklarının sürekliliği; mülkiyet- devamlılık ilişkisi içinde ele alınmış, mülkiyet sorunları ile bu sorunların boyutları çeşitli materyal ve yöntemler kullanılarak sonuçta, ülkemiz orman kaynaklarının tahribinin önüne geçebilecek uygun çözüm önerileri getirilmiştir. Araştırma alanını oluşturan beş yerleşim biriminde kadastro çalışmaları sonucu toplam 3320.0 ha alanın kadastrosu yapılmış, bu çalışmalar sonucu, Yeşilbük köyünde 15.2 ha, Çakılca mahallesinde 60.5 ha, Yeşilyurt köyünde 53 ha, Güney mahallesinde 37 ha devlet ormanı ve Sayvan köyünde ise 308.2 ha devlet ormanı, ayrıca 19.9 ha civarında özel ormanın tescili yapılmıştır. Kadastro çalışmaları sonrası bu köylere ait 3320.0 ha alanın 473.9 ha devlet ormanı, 19.9 ha özel orman olmak üzere toplam 493.8 ha (%14.87) olarak belirlenmiştir. Ancak bu ormanlık alanların 153.3 ha'ının (%31.04) açılan davalar sonucunda kazanıldığı, fakat bu alanların halen köylülerin kullanımında olduğu görülmüştür. Kadastro sonrası belirlenen ormanlık alanlar, Amenajman planlarında belirlenen (Çakılca hariç) toplam 592.5 ha' lık orman alanları ile karşılaştırıldığında 159.2 ha'lık bir azalma olduğu, genel anlamda kadastro çalışmaları sonrası eski tarihli topografık haritalara göre 1510.9 ha'lık bir azalma olduğu görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Orman Alanlarının Korunması, Ormanların Sürekliliği, Kadastro Çalışmaları VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Ownership Problem on The Protection of Forest Areas in Yeşilbük, Çakılca, Yeşilyurt, Sayvan and Güney Villages of Trabzon City The ownership problem, which is one of the most important problems faced in Turkish Forestry, has been becoming a matter of primary importance especially in the East Black Sea Region. Even this is accepted as a most important problem of forestry in this region. In spite of general land parcelling which has been accelerated especially in recent years, a considerable amount of forest area has been lost because of insensitivity and technical insufficiency in the forest boundary and forestland parcelling. The ownership problem and the sustainability of forest resources in Yeşilbük, Çakılca, Yeşilyurt, Sayvan and Güney villages of Trabzon city where this research was undertaken have been considered together with the relationship between ownership and continuity and the ownership problems and their extents have been determined by using various material and methods and some suitable solution proposals to the destruction of forest resources in Turkey have been proposed. As a result of land parcelling done in five villages which are the research areas totally 3320.0 ha land area were designated, it has been registered as 15.2 ha forest area in_Yeşilbük village, 60.5 ha in Çakılca quarter, 53 ha in Yeşilyurt Village and 37 ha in Güney quarter and 308.2 ha in Sayvan village (all these are state owned forest), in addition, about 19.9 ha private forest officially. After land parcelling, the forest area belong to these villages have been designated as total 493.8 ha (% 14.87) which are 473.9 ha state owned forest and 19.9 ha privately owned forest. However, 153.3 ha (% 31.04) of these forest areas were obtained at the end of the lawsuits brought, but these forest areas have been still used by the villagers. The forest areas determined after the land parcelling comparing with total 592.5 ha forest areas (excluding Çakılca) stated in the management plan, a 159.2 ha decrease have been occurred in the forest areas. Generally, it is seen that 1510.9 ha decrease in the forest areas at the end of the land parcelling have been occurred according to the old topographic maps. Keywords : Forest Protection, Sustainability of Forests, Cadastre Activities. VIII