Azot, oksijen ve kükürt karışık donörlü substitue makrosiklik (E, E)-dioksim ve kompleks formasyonlarının sentezi ve karakterizasyonu
The Synthesis and characterization of (E, E)-dioxime containing thia, oxa and aza mixed donors substitue macrocycle and its complex forms
  1. Tez No: 106508
  2. Yazar: HALİL ZEKİ ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada, vic-dioksim grubuna bağlı oksijen, kükürt, azot karışık donörlü 18 - üyeli makrosiklik halkaya substitue NO2 grubu içeren yeni bir ligand sentezlenmiştir. (H2L) ile gösterilen (E,E)-dioksim, 5,6 : 17,18 - dibenzo - 11,12 - (4' - nitrobenzo) - 2,3- bis(bidroksimino) - 7,16 - ditiya - 10,13 - dioksa - 1,4 - diazasfldooktadekan (3), (E,E)- diklorglioksimin l,2-bis(2-kloroetoksi)-4'-nitrobenzen (l)'in 2-aminotiyofenol ile reaksiyonundan sentezlenen 2,3: 14,1 5-dibenzo-8,9-(4'-nitrobenzo)-4, 13-ditrya-7,l 0- dioksa-l,16-diazahegzadekan (2) ile reaksiyonundan elde edilmiştir. Dioksimin aksiyal konumlarda piridin ve klor bulunduran mononükleer Co(III) kompleksi (4) izole edilmiştir. Ayrıca Co(III) mononükleer BF2+ köprülü makrosiklik (5) bileşiği, hidrojen köprülü Co(III) kompleksi kullanılarak sentezlenmiştir. Template etki yardımıyla BF2+ köprülü Co(III) kompleksinin NiCl2.6H20 ve CdCl2.H20 ile reaksiyonundan (6) ve (7) heterotrinükleer kompleksleri elde edilmiştir. Bu dioksimin CuCl2.2H20 ile reaksiyonundan trinükleer Cu(II) kompleksi (8) sentezlenmiştir. Dioksim ve komplekslerinin yapılan elementel analiz,1!! ve 13C-NMR, İR, ve kütle spektrumu kullanılarak aydınlatılmıştır Anahtar Kelimden Makrosiklik Ligand, Dioksim, Heterotrinükleer Kompleks, Konak- Konuk Bileşikleri, Şelat Bileşiği.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Synthesis and Characterization of (E,E)-Dioxime Containing Thia, Oxa and Aza Mixed Donors Substitue Macrocycle and Its Complex Forms In this work a novel ligand containing N02 group substituted to a oxygen, sulphur and nitrogen mixed-donor 18-membered macrocyclic ring bonded to a vic-dioxime group has been synthesized.The Novel (E,E)-dioxime, 5,6;17,18-dibenzo-ll,12-(4'-nitrobenzo)- 2^-bis(hydroximmo)-746-dithia-10,13-dioxa-l,4-diazacyclooctadecane (H2L), has been synthesized by the reaction of (E,E)-dichlorogryoxime with 2,3:14,15-dibenzo-8,9-(4'- nitrobenzo)-4J3-dithia-7,10-dioxa-l,16-diazahexadecane (2), which was prepared by the reaction of l,2-bis(2-chloroetoxy)-4'-nitrobenzene (1) with 2-anrino thiophenoLThe mononuclear Co(III) complex (4) of the dioxime has been isolated with L'=pyridine together with chlorine as axial ligand. In addition, Co(III) complex containing the BF2+ bridge macrocycle (5) was synthesized using precursor hydrogen-bridge Co(III) complex via the template the heterotrinuclear complex of the BF2+-capped Co(HI) complexes. (6), (7) have also been prepared by the reaction of this complex with NİCI2.2H2O and CdCk.ötfeO. The structures of the dioxime and its complexes were identified by using elementel analysis, *H and 13C-NMR, IR, and Mass Spectra. Key Words : Macrocyclic Ligand, Dioxim, Heterotrinuclear Complex, Host-Guest Compounds, Chelat Compound. VI