İkinci derece NMR spektrumlarını basitleştirme teknikleri
The Simplification on techniques of the second order NMR spectra
- Tez No: 106509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
V ÖZET: Karışık NMR spektrumlarını basitleştirmek amacıyla kullanılan tekniklerin genel bir karşılaştırılması yapıldı. Bu karşılaştırmalar;“NMR kaydırma reaktifleriyle kimyasal kaymanın değiştirilmesi”tekniğinin önemini ön plana çıkardı. Bu tekniğin kullanımı ile ilgili olarak yayımlanmış çok sayıdaki makale incelenerek detaylı bilgiler verilmeye çalışıldı. Lantanit kaydırma reaktiflerinin kullanılmasına ilişkin yayımlanmış çok sayıdaki makale incelendiğinde, organik bileşiklerin NMR spektrumlarının sinyallerinin anlaşılmasında bu reaktiflerin büyük yararlar sağladığı söylenebilir. Eu3+ veya Pr3+ ile P-diketonato ligandların tris kelatlan en çok kullanılan kaydırma reaktifleridir. Yapılan bu derleme çalışmada, lantanit kaydırma reaktiflerinin kullanılmasıyla ilgili bir çok sınırlama olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sınırlamalara“tartışma ve sonuç”bölümünde maddeler halinde yer verildi. Ayrıca LSR'nin daha verimli bir şekilde kullanılmasına ve yöntemin geliştirilmesine yönelik çalışmalar sunuldu.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY: In this study, in order to show which technique is better to simplify the NMR spectra, a comparison between these techniques is made. According to this comparison we point out the importance of the technique which is based on the change of chemical shifts by the NMR shift regeants. Many articles in the literature, which includes the use of this technique, are investigated and the relevant information is reported. Most of the work in these articles are on lantanite shift reagents. The tris chelate of P-diketonate ligends with Eu2* or Pr3* are the most used shift reagents. In this review it is also point out that there are many restrictions on the use of lantanite shift reagents. These restrictions are investigated and summarized in the discussion and result section. Furthermore, the different methods for production of the use of LSR are investigated and the best ones are determined.