Pekin ördeği (anas platyrhynehos f. dom.) embriyolarında metabolizma ve büyüme
The Metabolism and growth in the Pekin duek (anas platyrhynehos f. dom.) embryos
  1. Tez No: 106524
  2. Yazar: MAHMUT BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİRİCİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IX Özet Pekin ördeği embriyolarının, 37, 5-37, 8 °C sabit sıcaklık ve %60-%85 oransal nem koşullarındaki kuluçka boyunca gösterdik leri embriyonik büyüme ve bunun embriyo metabolizması ile i- lişkisi araştırılmıştır. Embriyo büyüme oranı, embriyo kütlesinin yaklaşık olarak yumurtadan çıkacak olan yavrunun kütlesine ulaştığı, kuluçka süresinin yaklaşık %80'lik bölümüne kadar artmakta, daha son ra, kuluçkanın sonuna doğru büyük oranda azalarak sıfır değe rine yaklaşmaktadır. Embriyo kütlesi (M, gram) ile kuluçka (t, -nci gün) arasın daki ilişki çeşitli denklemlerle ifade edilmeye çalışılmış ve Gompertz eğrisi, lojistik eğri ve türevinin bu amaç için uygun olmadığı, polinom, üssel, parabol ve logaritmik denklemlerin değişen ölçülerde uygun düştüğü belirlenmiştir. Kuluçka sırasında embriyo günden güne artan miktarda oksi jen tüketmekte ve bu, oksijen tüketiminin yaklaşık olarak aynı düzeyde kaldığı, hatta azaldığı duraklama evresine dek sürmek tedir. Kuluçka boyunca gözlenen embriyo büyüme ontogenisi ile metabolizma ontogenisi modelleri arasında benzerlik görülmek tedir. Kuluçka boyunca embriyo büyüme oranları, başlarda de vamlı yükseliş gösteren oranlarda artarken kuluçkanın sonla rında azalma göstermektedir. Kuluçkanın sonunda metabolizma oranındaki gerileme, bakım tutarları artmaya devam etse bile, büyüme oranında görülen a- zalmadan dolayı," büyüme için -harcanan enerjinin azalmasından kaynaklanmaktadır. Embriyo metabolizma oranlarının (P, cal/g-h), embriyo küt lesi (M, gram) ve embriyo büyüme oranı (GR, gram/saat) ile i- lişkisi P = 39,87-GR + 4,16-M + 32,61 olarak bulunmuştur. Embriyo tarafından biyosentez için harca nan enerji tutarını temsil eden büyüme oranı katsayısından, embriyo kütlesinde günde 1 gramlık artış için 39,87 cal/h'lık enerji harcadığı, embriyo tarafından mevcut dokunun bakımı i- çin harcanan enerji tutarını temsil eden kütle katsayısından, embriyonun 1 gramlık kütle bakımı için 4,16 cal/g-h' lık enerji harcadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill Summary Embryonic Metabolism and Growth of Peking Duck (Anas plaityrhynchos f. dom.) Embryonic growth of Peking ducks and its relationship with metabolism were examined during artificial incubation at 37.5- 37.8°C constant temperature and %60-%85 relative humidity. During incubation, the embryo consumes at first more oxygen from day to day until a plateau phase in which the oxygen con sumption remains more or less constant, even declines. The plateau phase takes place at 22nd to 26th days (79% to 93% of total incubation period). It was to be seen similarity between the pattern of embryo growth ontogeny and the pattern of metabolism ontogeny. Embryo growth rates increase continuously at first and at the accel erating rate through incubation, but it declines late in incu bation. The late-incubation plateau in metabolic rates results from a decrease in the energy expenditure for growth as growth rate declines, even though the cost of maintenance continues to in crease. The increasing of mean daily embryo; mass weight and the em bryo growth; rates during the first stage incubation (ca. 75% of total incubation time) can be described by the polinomxal and exponential equations, 'â'nd“ ”by the" si gmo i dal --curves. Embryo metabolic rate in cal/hr (P) between embryo mass in grams (M) and growth rate in g/day (GR) were tested with the equation P = 39,87-GR + 4,16-M + 32,61. Coefficients in the equations show that the embryo uses 39,87 cal/h energy for the production of 1 g in mass, and 4,16 cal/g'h for its maintenance.