Etibank Guleman Kef Konsantratör Tesisi kromit artıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of chromite tailings of Etibank Guleman Kef Concentration Plant
- Tez No: 106523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
11 ÖZET Guleman kef konsantratör tesisinin 10 yıllık bir sûrede barajda stoklanan artıklarını değerlendirmek amacıyla temsili numuneler alınmıştır. Numune üzerinde yapılan elek analizi sonucunda malzemenin %57.4'ünün 0.3 mm üzerinde ve %20.98 Cr^ tenörlü, geri kalan %42.6'sının 0.3 mm 'nin altında ve %21.21 Cr203 tenörlü olduğu tesbit edilmiştir. Serbestleşme boyutunu tesbit etmek amacıyla bir dizi deney yapılmış ve en uygun boyutun -0.3 mm olduğu tesbit edilmiştir. Deneyler - 0.1 mm fraksiyonun masa ile zenginleştirmeye uygun olmadığını göstermiş, onun için masa ile zenginleştirme deneyleri -0.3+0.1 mm aralığında yapılmıştır. Sarsıntılı masa deneyleri sonucunda, optimum şartlarda %34.08 C^CVIük konsantre %90.00'lik verimle elde edilmiştir. %4.34 G^C^ içerikli malzeme ise artık olarak atılmıştır. Elde edilen konsantre yüksek alan şiddetli döner diskli kuru manyetik ayırıcıya beslendiğinde %45.21 O2O3 içerikli nihai konsantre %87.46'bk verimle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In order to evaluate the stockpile of Etibank Guleman-Kef Concentrator tailings. Representative samples were taken from different points by forming a grid on the tailing dam. It was found from the analysis conducted on the sample that 57.4 % by weight of the sample was above 0.3 mm with a grade of 20.98 %Cr203 and the remaining 42.6% of the sample was under 0.3 mm with a grade of 21.21 % Q2O3. A seres of experiments were conducted in order to determine the liberation size, and -0.3 mm was found to be the most efficient liberation size. Experiments revealed that -0.1 mm fraction was not suitable for separation by shaking table so shaking table experiments were carried out on -0.3+0.1 mm size fraction. The results of shaking table experiments under optimum conditions revealed that a pre-concentrate assaying 34.08 %Cr2Û3 with 90.00 % recovery could be obteined and the tailing countained only 4.82 % Cr2Û3. The pre- concentrate from shaking table was fed to A High Intensity Dry Magnetic Separator (HIDMS) and a final concentrate assaying %45.76 % Ö2O3 with 87.46 % recovery was obtained.