Diyarbakır koşullarında yazlı olarak yetiştirilen nohutun farklı gelişme dönemlerinde sulanmasının bitki gelişimi, verim ve verim unsurları üzerindeki etkisi
The Effects of irrigation at different development stages of chickpea on yield and yield component of ILC 482 chickpea genotype cultivar under the Diyarbakır conditions
- Tez No: 106540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EYLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Anahtar Kelimeler: ©4h», #p^irrigation, yield
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ti DİYARBAKIR KOŞULLARINDA NOHUDUN FARKLI GELİŞME DÖNEMLERİNDE YAPILAN SULAMALARIN BİTKİ GELİŞİMİ, VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ AYTAÇ YONTÜRK 13/02/2001 ÖZ Bu çalışma, Kasım 1999-Temmuz 2000 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada ILC 482 nohut çeşidi kullanılmış, değişik gelişme dönemlerinde yapılan sulamaların bitki gelişmesi, verim ve kalite unsurları üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Sulamanın, su uygulanmayan konuya göre, verim ve kalite kriterleri üzerinde önemli etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Su tasarrufu ve optimum verim göz önüne alındığında, nohudun vejetatif, çiçeklenme başlangıcı ve bakla bağlama dönemlerinde üç kez sulanması önerilebilir. Bu uygulama ile sulamasıza göre % 170 tane verimi artışı sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Nohut ; Sulama; Verim 1J.J.J. UILIOI JUgiUUUllOlIl.
Özet (Çeviri)
m. THE EFFECTS OF IRRIGATION, AT DIFFERENT DEVOLOPMENTAL STAGES OF CHICKPEA ON YIELD AND YIELD COMPONENT OF ILC 482 CHICKPEA GENOTYPE CULTIVAR UNDER THE DİYARBAKIR CONDITIONS AYTAÇ YONTÜRK 13/02/2001 ABSTRACTS This study was conducted at the experimental field of Faculty of Agriculture at Dicle University, during 1999-2000 growing seasons. In this study, ILC 482 chickpea cultivar was chosen. It was aimed to investigate the effects of irrigation on the different growth periods of chickpea for seed yield and quality criteria. In comparison with the unirrigated control, irrigation affected significantly the yield and quality characteristics of the chickpea. In the view of the water economy and optimum grain yield, three irrigations, each at vegetatif, flowering, pod formation periods can be recommended at the end of this study. It increased seed yield by 170 %. Three irrigations at vegatative, flowering and pod formation resulted in the highest seed yield among all the irrigation treatments.