Anason (Pimpinella anisum L.) genotiplerinde farklı ekim zamanı ve olgunlaşma dönemlerinin agronomik ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effect of different planting times and maturation periods on agronomic and quality characteristics in anise (Pimpinella anisum L.) genotypes
  1. Tez No: 874730
  2. Yazar: RIFAT ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TONÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Anason (Pimpinella anisum L.) baharat olarak kullanılan, uçucu yağ içeren tek yıllık bir bitkidir. Bu çalışma Diyarbakır Dicle İlçesi ekolojik koşullarında yürütülen, ticari değeri yüksek üç farklı anason genotiplerinde kışlık ve yazlık yetiştiriciliği ile farklı tohum olgunlaşma dönemlerinin agronomik ve kalite kriterleri üzerine etkisi belirlenmiştir. Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre yürütülen araştırmada materyal olarak, üç anason popülasyonu (Denizli, Çeşme, Burdur) kullanılmıştır. Araştırmada incelenen özellikler bitki boyu, dal sayısı, bitki başına şemsiye sayısı, şemsiyede tohum sayısı, bin dane ağırlığı (g), bitki başına tohum verimi (g), tohum verimi (kg/da), uçucu yağ oranı, uçucu yağ verimi ve uçucu yağ bileşenleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; tohum verimi açısından kışlık ekimlerin daha iyi sonuç verdiği, en yüksek tohum veriminin kışlık yetiştirilen Burdur genotipinden (91.38 kg/da), en düşük tohum verimini yazlık olarak yetiştirilen Denizli genotipinden (30.56 kg/da) elde edildiği belirlenmiştir. Uçucu yağ oranı bakımından, yazlık ekimlerin daha iyi sonuçlar verdiği (%3.44), en yüksek uçucu yağ oranının (%3.70) erken dönemde hasat edilen Denizli genotipinden elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Anise (Pimpinella anisum L.) is an annual plant containing essential oil and used as a spice. In this study, the effects of winter and summer sowing and different seed ripening periods on agronomic and quality characters of three different aniseed genotypes with high commercial value were determined under the ecological conditions of Diyarbakır Dicle District. Three aniseed populations (Denizli, Çeşme, Burdur) were used as material in the study which was carried out according to the Split Plots in Coincidence Blocks experimental design. Plant height, number of branches, number of umbrellas per plant, number of seeds per umbrella, thousand grain weight (g), seed yield per plant (g), seed yield (kg/ha), essential oil ratio, essential oil yield and essential oil components were evaluated. As a result of the research, it was determined that winter sowing gave better results in terms of seed yield, the highest seed yield was obtained from Burdur ecotype grown as winter (91.38 kg/da) and the lowest seed yield was obtained from Denizli ecotype grown as summer (30.56 kg/da). In terms of essential oil content, it was observed that summer sowing gave better results (3.44%) and the highest essential oil content (3.70%) was obtained from Denizli genotype harvested in the early period. ktır