Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracatında bilgiye ulaşma sorunları ve bir uygulama
Lack of information problems of SMES in the field of export
  1. Tez No: 106658
  2. Yazar: MERT ALİ ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracatında bilgiye ulaşma sorunları ve bir uygulama: Küçük ve orta boy işletmeler; ekonomimize bir taraftan yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve ödedikleri vergiler açısından katkıda bulunurken diğer taraftan ülkemizin tüm bölgelerine dağılmış olmaları nedeniyle bölgesel kalkınmada önemli bir rol oynamaktadırlar. Globalleşme ve dünya ekonomileriyle entegrasyonda KOBt'lerimiz, ülke dinamizmini tahrik ederek katma değeri arttırmış, esnek yapılarıyla sanayinin rekabet gücünü yükselterek ekonominin öncelikleri arasında yer almışlardır. Bu bağlamda küçük sanayi işletmeleri hem sayı hem de üretim hacmi itibariyle istihdam ve katına değer bakımından ülkemiz ekonomisinin lokomotifi durumundadır. Bu çalışma, KOBİ'lerin dışa açılmasında ortaya çıkan sorunları netleştirmek, bunlara çözüm arayışları bulmak için hazırlanmıştır. Bu kapsamda ihracatta karşılaşılan sorunların tümüne yönelmek yerine en önemli görünen bir tanesi ele alınmış, özellikle ihracatta bilginin önemi ve bilgiye ulaşmayı engelleyen etkenler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde KOBİ'ler ele alınmıştır. Küçük ve orta boy ölçekli işletmelerin tanımı üzerinde durulmuş, ülkemizde ve gelişmiş ülkelerde yapılan tanımlar üzerinde durularak bu işletmelerin ekonomik sisteme katkıları ve ülkemizin ihracatındaki önemi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, KOBÎ'lerin ihracatta bilgiye ulaşmasının önemi incelenmiş, ihracatta gerekli bilgiler, ihracatta kullanılan bilgiye ulaşma yollan ve son olarak bilgiye ulaşmada sorunlar üzerinde durulmuştur.Tez çalışmasının üçüncü bölümünde küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracatta bilgiye ulaşma sorunları konulu uygulama çalışması yapılmıştır. Uygulama çalışmasında veri toplama yöntemi olarak yüzyüze anket yöntemi kullanılmıştır. Uygulama, Türkiye'de faaliyet gösteren 17 küçük ve orta ölçekli işletme ve bu işletmelerin yönetici konumundaki personeliyle yapılmıştır. Anket sonucu edinilen bulgular teorik bölümde ortaya konan sorunlar ışığında değerlendirilmiş, konuyla ilgili çözüm yollan sonuç bölümünde ele alınmıştır. Tartışma ve değerlendirme bölümünde KOBİ'lerin ihracattaki sorunları genel olarak ele alınmış ve bu konudaki çözüm önerilerine bu bölümde yer verilmiştir. Mert Ali Altuntaş Ekim 2001
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lack of information problems of SlMEs in the field of export SMEs play a main role in economy by increasing of investments, productions and export. Because of their geographical location,They also have ability to decrease economical difference between the regions. With flexible and dynamic organization structure, SMEs contribute to develop industry of Turkey. Also they lead to alleviate poverty and improve people's life so they ensure welfare of social and culturel public system. In Turkey,99 percent of total enterprizes are SMEs. Beside of this, they employ more than 77 percent of the total work force, and produce almost 38 percent of the total national products. As a matter of fact, SMEs are the backbone of Turkish economy and major source of inventions and new jobs. However,entegrating to global economy SMEs's export performance are not sufficent if compared with developed countries. Only 9 percentage of total export is done by SMEs in Turkey. Under above circumstances, the aim of this work is,to contribute to solve the problems of export that SMEs encounter. Instead of evaluating all export problems of SMEs, only know-how problems on export was investigated. At the end of this work,the survey was applied to SMEs. This survey was held among the management staff within 17 SMEs. Result of the survey was supported with the problems that were introduced in the theoretical part(second part) of the work.. Ill