Akhisar ve çevresinin ekonomik özellikleri ve sorunları
  1. Tez No: 106714
  2. Yazar: ZİKRİ DUNDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Akhisar, Ege Bölgesinde Manisa ilinde bulunur.Kuzeyinde Kırkağaç ve Sındırgı, ineyinde Saruhanlı ve Gölrnarmara, doğusunda Gördes, batısında Kınık ilçeleri bulunur. Doğu tarafı Katırcı ve Görenez dağlık kütleleri ile çevrilidir. Batı tarafi parçalı, güney i kuzey tarafları ise nispeten daha sade yeryüzü şekline sahiptir. Orta kısım ise Akhisar masından oluşmuştur. Kışlan yağışlı, yazlan sıcak kurak Akdeniz iklim özellikleri görülür. Doğal bitki tüsü yüksek kesimlerde orman olup çam ve meşe türleri ağırlıktadır. Maki bitki örtüsü de ılunan Akhisar'ın alçak kesimlerinde bozuk orman ve otlaklar yer alır. Tarım amacıyla çak kesimlerde orman tahrip edilmiştir. Akhisar'da en önemli akarsu Kumçayı olup Gördük, Iıcak çay, Gördes ve Kayacık ğer önemli akarsulardır. Süreksiz akarsular çok olup bir çoğu bu akarsulara ulaşamadan ırur. Yerleşme tarihi M.Ö 3000 yıllarına kadar iner. Bölgede Lidya, Hitit, Yunan, Roma, izans ve Türkler yaşamıştır. Yerleşme yeri olarak sürekli aynı yer seçilmiş olup tarımsal nginlik bunda en önemli etkendir. Ekonomisi tarım ve tarıma dayalı sanayiden oluşur. Tarım ürünleri arasında tütün, ytin, üzüm en önemlileri olup aynı zamanda ihraç ürünleridir. Kümes hayvancılığı ırekli gelişmektedir. Eski sanayi bölgesi ve Organize sanayi bölgesi yeni yapılaşan sanayi ilgeleridir. Gıda, Plastik, Seramik, Mobilya, Makine, Tekstil önemli sanayi çeşitleridir. Karayolu ve Demiryolu açısından bir kavşak noktasındadır. Askeri hava üssü de ılunan Akhisar ulaşım yönünden oldukça iyi bir durumdadır. Şehir içi ulaşım genişletilen >llarla rahatlatılmaktadır. Ticarette tarım ürünleri önemli olup ihracata yöneliktir. Ulaşım faktörünün iyi olması nterlandının geniş olması ticaret açısından önemini artırmıştır. Turizm açısından farklı kültürlere ait tarihi eserler önemlidir. Tepe mezarlığı ve eski miler, hamamlar, medreseler tarihi eserleridir. Turistik açıdan doğal güzelliği önemli ığildir. Çağlak festivali yöresel el sanatlan diğer turizm unsurlandır. Sonuç olarak tarım unsurunun ağırlığını devam ettirdiği, sanayisi sürekli gelişen ve :niden yapılanma gösteren önemli bir şehir merkezidir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akhisar is in Manisa province, within the Eagean geographical region, its location is rrounded by Kırkağaç and Sındırgı at the northern side, by Saruhanh and Gölmarmara at 3 southern side, by Gördes at the eastern side, and finally by Kınık at the western side. Katırcı and Görenez mountains location is at the northern part of Akhisar, its northern d southern parts are flatter than its western part with respect to relief features.The middle its of Akhisar, however, are constitutedi by Akhisar Plain. its climate has characteristics of typical mediterranean climate, where winter is rainy lile summer is hot as well as dry. At higher parts, natural vegetation cover consists of rests within which oak-tree and pine-trees are dominants whereas lower parts are covered iinly by the undergrowth vegetation that is machia and various grasses. But, most of the rests at lower parts have been ruined for the sake of agriculture. Kumçayı, Gördük, Ilıcak, Gördes and Kayacık are the most important rivers running.ough Akhisar' s boundries. Apart from these, tehere are some more rivers which exist ly in rainny seasons and cannot reach the main rivers. Settling in Akhisar have begun since B.C. 3000 years. Greeks, Turks, Byzantines are me example of those who have lived in Akhisar throughout history in Akhisar history, all ilitations have settled in the same area because of the fertility of the land. Akhisar' s economy, mainly, is based on agricultural industry. Tobacco, olive, grape s the most important agricultural at the some time, exportable products. Hatcery is also a sloping sector in Akhisar.The old and new industrial zones are recontly established, jre-over, industrial production is based on food, plastics, seramics, furniture, textile and chinery. Akhisar İs located at the crossroads intersection of important railway and motorways, ere is also a military air base. Therefore, transportation is easy.Furthermore, the intra- y transportation is comfortable owing to widen ways. Trade depend on agricultural products which are exported.Because of the ease with nsportation and the wide hinterland, commercial activities are intense. Tourism is based on historical remains, i.e. Tepe cemetary, historical mosques, bathes, ıools (medresen). However, lack of natural beaties lessen the importance of tourism, ğlak festival and some local hand-made arts are other activities. Most important of all, Akhisar is in a re-constructing, process in which industry is in a rtinous developing trend, and agricultural production is still predominant. VII