Annelerin değerlendirmesine göre çocukların özbakım becerileri ile anne tutumları arasındaki ilişki
- Tez No: 106715
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın kısa bir özeti, araştırma sonucunda varılan yargılar ve bunlara bağlı öneriler sunulmuştur: ÖZET Bu araştırmada, özbakım becerileri ve bazı temel becerilerle, anne tutumları arasında ilişki araştırılmak istenmiştir. Anne tutumları olarak üç farklı tutum (aşın koruyucu tutum, baskıcı - otoriter tutum, demokratik - eşitlikçi tutum ) ele alınmış, bu üç tutum ile özbakım becerileri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Bunun yam sıra teorik anlamda ilişkili olduğu düşünülen diğer birtakım özelliklerin de özbakım ve bazı temel becerilerle ilişkileri araştırılmak istenmiştir. Bu değişkenler; çocuğun cinsiyeti, çocuğun doğum sırası, okul öncesi eğitim durumu, annenin eğitim seviyesi, annenin çalışıp çalışmama durumu olarak kabul edilmiştir. Uygulama 2000 yılı haziran ayında başlamış olup, İstanbul* un farklı ilçelerinde, 1993 doğumlu (yedi yaşım sürdürmekte olan) ve ilkokul birinci sımfa giden (veya henüz yeni birinci sınıflı tamamlamış) çocukları olan 131 anne ile gerçekleştirilmiştir. Annelere uygulama esnasında, Bireysel Soru Listesi, Özbakımı Ve Bazı Temel Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve PARI verilmiştir. Bir oturumda verilen bu üç uygulama annelerle yüz yüze ve mümkün olduğunca bireysel gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Uygulamada kullanılan ölçeklerden biri olan“Özbakımı Ve Bazı Temel Becerileri Değerlendirme Ölçeği”araştırma süreci içerisinde, çocuktaki özbakım becerilerini tespit edebilmek için duyulan ihtiyaçtan dolayı Prof. Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU ve araştırmacı Kamuran DEMİRTAŞ tarafından geliştirilmiştir. Likert tipi bu ölçek oluşturulurken, 15 uzmanın görüşleri alınmış ve 131 anneden elde edilen uygulamalar üzerinde geçerlik ve güvenirlik analizleri (madde analizi, faktör analizi, test-retest güvenirliği gibi analizler) yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda ölçek geçerli ve güvenilir bir ölçek olarak bulunmuştur. 89Özbakımı Ve Bazı Temel Becerileri Değerlendirme Ölçeği, PARI ve Bireysel Soru Listesi verilerek gerçekleştirilen uygulamalardan elde edilen bulgulara, araştırma amaçlan doğrultusunda SPSS paket istatistik programı uygulanmış ve şu sonuçlar elde edilmiştir: SONUÇLAR Bu araştırma sonucunda ulaşılan yargılan şu şekilde sıralayabiliriz: 1. Bu araştırmada kullanılmak için geliştirilen Özbakımı Ve Bazı Temel Becerileri Değerlendirme Ölçeği geçerli ve güvenilir bir ölçektir. 2. Annelerin değerlendirmelerine göre, çocuklann özbakım ve bazı temel becerileri düzeyleri ile aşın koruyucu anne tutumlan arasında zıt yönde bir ilişki vardır. Bu tutum, yedi yaş grubu çocuğunun özbakım ve bazı temel becerilerinin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. 3. Annelerin demokratik ve baskıcı tutumlan ile çocuklann özbakım becerileri arasında olumlu ya da olumsuz bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ancak yapılan fark testinde demokratik anne tutumlarına sahip annelerin çocuklanmn özbakım becerileri bakımından baskıcı ve aşın koruyucu anne tutumuna göre anlamlı bir fark gösteriyor olması, demokratik tutumun, bu iki tutuma göre çocuğun özbakım becerilerini, olumlu yönde etkilediğini düşündürmektedir. 4. Özbakım becerileri ve bazı temel beceriler, yedi yaş grubu çocuklannda çocuğun cinsiyetine göre farklılık göstermemektedir. Öyleyse yedi yaşındaki kız ve erkek öğrenciler arasında özbakım ve bazı temel beceriler açısından fark yoktur. 5. Özbakım becerileri çocuğun doğum sırasından etkilenmemektedir. Diğer bir deyişle çocuğun özbakım becerileri, çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu (ilk, ikinci, üçüncü..,son çocuk) oluşuna göre farklılaşmamaktadır. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research selfcare abilities, some basic abilities and the relation between attitudes of mothers have been investigated. As mother attitudes, three different childcare attitudes (over protective attitude, despotic commanding (authoritarian) attitude, democratic-equalitarian attitude) and the selfcare abilities among these three attitudes have been dealth with. In addition the relations between some other characteristics and selfcare and some basic abilities have been investigated. These variants are accepted to be; sex, ordinal birth number and preschool education of the child, education and occupation of the mother. This aplication started in June 2000 in different districts of Istanbul and applied to 131 mothers who have seven years old children. One of the scales that was used in this application“The Scale To Evaluate Selfcare And Some Basic Abilities”has been prepared by Prof.Dr. Adnan KULAKSIZO?LU and researcher Kamuran DEMİRTAŞ because of the need to find out the selfcare abilities of the children. While this“Likert”type of scale is being prepared, the ideas of 15 experts have been pointed out and the application obtained from 131 mothers analysed by means of validity and reliability (analysis of item, analysis of factor, test-retest reliability). As a result of these analysises, the scale has been declared to be reliable and valid. SPSS Packet İstatistics Programme was practised to the results of“ The Scale To Evaluate Selfcare And Some Basic Abilities”,“PARI”,“Individual Question List”. Here are the results of this research ; -“The Scale To Evalute Selfcare And Some Basic Abilities”is valid and reliable. - According to mothers' evaluations, there is an apposed relationship between the attitudes of over protective mother and children's selfcare and some basic ability levels. This attitude affects the development of selfcare and some basic abilities of seven year. - A negative or positive relationship between mothers with despotic commanding (authoritarian) or democratic-equalitarian attitudes and children's selfcare abilities haven't been found. However, analysis of 94variance was practised to the children of different mothers. According to this analysis results children of mothers having democratic mother attitudes are better at self care abilities then the children of mothers having despotic commanding (authoritarian) mother attitudes. So it is thought that, democratic attitudes affects children's selfcare abilities in a positive way. Selfcare abilities and some basic abilities don't differ according to sexes of seven year old children. It means there's no difference between girls and boys of seven year old as selfcare and some basic abilities. Selfcare abilities are not affected from the ordinal number of the birth of the child. İt means, selfcare abilities do not change according to the ordinal birth number of the child. (First child, second or the last one) Preschool education have a positive effect on the selfcare and some basic abilities of the child. Children having preschool education are more successful than the others by means of selfcare and some basic abilities and their progress. Mother's being educated affects children's selfcare abilities positively where as mothers's being uneducated affects children's selfcare abilities in a negative way. The children of working-mothers are said to be prior to those of non-working mothers, in terms of self-care abilities. Thus, the fact that mothers have been working is the way factor that affects positively the selfcare abilities of children. 95