İstanbul'da faaliyette bulunan sanayi kuruluşlarında psikoloji kökenli hizmetiçi eğitim yöntemleri -Toplam kalite ilişkisi
The Relationship between psychological training methods and total quality in industrial firms, located in Istanbul
- Tez No: 106738
 - Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Örgütün / işletmenin değişen koşullara uyabilmesi yaşamda kalabilmesi kendini yenilemesine, örgütünü geliştirmesine, sürekli öğrenmesine ve böylece in san kaynaklarını geliştirmesine bağlıdır. Bu bağlamda, bu çalışmada Türkiye'de faaliyette bulunan ve İstanbul Sanayi Odasınca belirlenen, İstanbul'da faaliyette bulunan büyük ölçekli 217 işletmede insan kaynaklarını geliştirmede psikoloji kökenli seminer ve yöntemlerin etkililiği araştırılmıştır. Evren olarak seçtiğimiz İstanbul'da olan 217 sanayi kuruluşunun içinden random seçimde belirlenen 45 işletme araştırma örneklemini oluşturmuştur. Bun lardan 30 tanesi ankete cevap vermiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeliyle yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasında, örneklem yapısını betimlemek için bağımsız değişkenlere göre frekans dağılımları ve yüzdelerden; kişisel gelişim ve toplam kaliteye etkilerinin bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp fa rklıla sınadı ğını test ederken t testi ve varyans analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. İstatistiklerin manidarlığını test etmede.05 güven düzeyi benimsenmiştir. Sonuçlara göre; toplam kalite anlayışının uygulandığı firmalarda uygulama yanlara göre psikoloji kökenli seminerlere daha olumlu bakıyor. İşletmelerin çoğu psikoloji kökenli eğitimleri özel danışmanlık firmalarından alıyor. Örneklemi oluşturan işletmelerin tamamına yakını toplam kalite anlayışı uy gulamakta, bu işletmelerin tamamında hizmetiçi eğitim yapılmakta ve insan kay nakları departmanı var. Örneklemi oluşturan işletmelerin tamamı diğer işletmeler için psikoloji kö kenli seminerleri önermektedir. Bütün bunlar sonucunda örneklemimize giren şirketler çalışanların insani özelliklerine ve kişisel gelişimlerine önem verdikleri, destek olduklarını görmekte yiz. -II-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT That a firm can adapt to changing situations and keep on operating is depend upon modifying itself, developing its scheme of organization, and on going learning. In other words, that a firm is able to be successful is depend on human recourses. 45 firms are chosen randomly as research sample through 217 firms of which even is consisted. 30 of those firms answered the survey. This research is applied, employing correlational method. Following steps are taken to solve and interpreted of datas. Sample is described by independent variable distribution of frequency and percentages, t- test and variance analysis are employed to find out whether or not the fact tha( individuals' improvement and how to psychological training affect on Total Quality is changed depend on.05 meaningful level is taken for these statistics. According to results, firms in which Total Quality is used are more approve of psychological training than other ones. Most firms contact to guidance companies for being given the psychological training. Total Quality is used in almost all firms which consist of while psychological training is used in all. Besides, there is a human resource department in each firm. All of mentioned firms recommend psychological training for others. Thus, it is deducted that mentioned firms support their employees'. Personality and self-improvement, taking care of them. -Ill-