Hat dengeleme modelleri
- Tez No: 1069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde, montaj hattı dengeleme modelleri ve atölye sıralama modelleri incelenmiştir. Genel olarak, dengeleme kavramı altında değerlendirilen, montaj hattı dengeleme ve atölye sıralama problemlerinin çözümleri nin, bu tezde belirtilen modeller yardımıyla kolayca bulunabileceği düşünülmektedir. Tez içinde, 16 adet montaj hattı dengeleme modeli ve 8 adet atölye sıralama modeli, değişik problem durum larına göre incelenmiştir. Ayrıca, bu modellerden optimum olanının saptanması için bir çalışma da yapılmıştır» Bu tezin, sözü geçen alanlardaki değişik problem durumlarına uygun metodlar bulunması ve dengeleme..modelleri arasında karşılaştırma yapılabilmesi için bir olanak sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The present thesis has examined the assembly' line balancing models and the flow-shop scheduling mode Is. The solutiohs of problems on assembly line balancing and the flow-shop scheduling, which are evaluated in terms of the balancing notion, can be easily found oy the help of the models cited in this thesis. In the present study 16 models of assembly line Da- lancing and 8 models of flow-shop scheduling have been examined for a variety of different problems. A selection of the optimum models has been conducted. It can be said that this thesis serves a possibility of comparison between balancing models for zne selection of proper methods to different problems in these areas. II