Tahmin metodu olarak markov zincirleri ve işgücü hareketliliğine uygulanması
- Tez No: 1068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
II ÖZET Yapılan tez çalışmasının birinci bölümünde rasgele değişken ve rasgele süreç kavramları açıklanmaya çalı şılmış, rasgele süreç olarak markov süreçlerinden bah sedilmiştir. Markov süreçlerinin parametre ve durum uzaylarının kesikli ve sürekli oluşuna göre sınıflandır ması yapılmıştır. İkinci bölümde markov süreçlerinin özel bir hali olan markov zincirlerinden, uygulamada elde edeceğimiz bilgiler ile ilgili olarak, kesikli parametreli markov zincirleri anlatılmıştır. Markov zincirinin durumları nın sınıflandırılması yapılmış, sınıflandırmaya göre, geçiş ihtimalleri matrisi standart biçime konularak mo delden elde edilebilecek bilgiler türetilmiştir. Üçüncü bölümde işgücü hareketliliğinin markov zin cirleriyle modellemesi ve bu konuda yapılan çalışmalar dan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde bir kurumun işgücü hareketliliği incelenerek; kurumdaki birimler arası geçişlerin düzgün ve yutucu geçiş ihtimalleri matrisi kurulmuştur. Her iki matristen de çeşitli bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
/e>62 ABSTRACT In the first part of this thesis, the concepts of random variables and stochastic processes are exhibited and among the stochastic processes, especially markov processes are emphasized. A classification is presented as to the parameter and state spaces of markov processes being discrete and continuous. In the second part, the markov chains, which is a special situation of markov processes, with discrete parameters are explained. In addition to this a classi fication of the states of markov chains is made. Also, as to this classification, transition probabilities matrix is put in to its standart form and the necessary information from this model is derived. In the third part, modelling of manpower mobility and some studies about this subject is presented. And at last, in the fourth part, the manpower mo bility of a company is investigated, and reguler and absorbing transition probabilities matrices of the interdepartmental mobility of the company is established. From both matrices various information is obtained.