Enflasyon ile mücadelede para kurulu yaklaşımı: Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 106962
  2. Yazar: CEM ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ZEKİ ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
IV ÖZET Enflasyon ile mücadele uzun yıllar boyunca gelişmekte olan ülkeler açısından son derece önemli bir yer tutmuştur. Enflasyonun yaratmış olduğu olumsuz etkiler dikkate alındığında enflasyonla mücadelenin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Serbest piyasa ekonomisi ve globalleşme süreci içerisinde geldiğimiz noktada herhangi bir ülke ekonomisinde yaşanan bir olumsuzluk kısa zamanda diğer ülke ekonomilerini de etkisi altında bırakmaktadır. Çalışmamızın ana teması olan para kurulu sistemi geçmişi 19. yy'a kadar dayanmaktadır. Günümüzde ekonomik kriz ile karşı karşıya kalan Endonezya ve Rusya'nın parasal istikran sağlamak için bu sistemi uygulama istemleri ile para kurulu uluslar arası alanda gündeme girmiştir. Günümüzde para kurulu sistemini başarıyla uygulamış ülkeler vardır. Bunun son örneği komşumuz Bulgaristan'dır. Çalışmanın temel amacı, fiyat istikrarım sağlamada merkez bankasına alternatif olarak, işleyiş yönünden daha katı kurallara sahip olan para kurulunun Türkiye'de uygulanabilirliğidir. Bu çalışmada para kurulunun tanımı, kapsamı ve özellikleri; dünyada uygulama örnekleri incelenmiştir. Bununla birlikte günümüz merkez bankacılığındaki gelişmeler ışığı altında Türkiye'de uygulanabilirliği konusu ele alınmıştır. Türkiye'nin enflasyonla mücadele etmek için çok. sayıda istikrar programı uyguladığım ve yeteri kadar başarılı olamadığım söyleyebiliriz. Temel sorun, kamu açıklan ve dolayısıyla bütçe açıklan ve yapısal sorunlardır. Bugün geldiğimiz nokta da başta özelleştirme olmak üzere bir çok alanda reformların yapılması bir zorunluluk haline gelmiştir. Türkiye'de para kuruluna geçmek için yapılacak çalışmaların ve harcanacak zamanın yerine fiyat istikrarını sağlamak için anayasal bir güvence ile teminat altına alınmış daha bağımsız bir merkez bankasının başanlı olabileceğini söylemek mümkündür.SUMMARY The struggle with the inflation for many years took a very significant place from the point of view of the developing countries. When the negative effects caused by the inflation have been taken into acoount it focuses how important is the struggle with the inflation. Within the free market economy and the globalisation period, are reached point the negativity occurred in any country effects the other countries economies in a short period of time. The past of currency boards which is the main subject of our study goes until the 19th century. Indonesia and Russia which are in the economical crisis nowadays, with their requirement of application of this system in order to assure the money stability, currency board, has been a daily matter in the international field. Nowadaye, there are countries which applied with success the currency board. The last example our neighbour Bulgaria. The main aim of the study as an alternative to the central bank for assuring the price stability, is the applicability of currency board system in Turkey which has more severe rules in point of view of operation. The definition of currency board, its scope and properties, the examples of its application have been examined in this study. However, under the light of the developments at the central banking of today, the subject of its applicability in Turkey has been studied. We can say, that Turkey has applied many stability schedules in order to struggle with the inflation and that it could not be sufficiently successful. The main problem is fiscal deficits and consequently budget deficits and structural problems. At a today reach point, many reform must be done in many fields, the privatization to be done at first. Instead of the spend time and the works to be done for passing into currency board in Turkey, in order to assure the rice stability, it is possible to say that a more independent central bank taken under guarantee with a constitutional assurance could be more successful.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The struggle with the inflation for many years took a very significant place from the point of view of the developing countries. When the negative effects caused by the inflation have been taken into acoount it focuses how important is the struggle with the inflation. Within the free market economy and the globalisation period, are reached point the negativity occurred in any country effects the other countries economies in a short period of time. The past of currency boards which is the main subject of our study goes until the 19th century. Indonesia and Russia which are in the economical crisis nowadays, with their requirement of application of this system in order to assure the money stability, currency board, has been a daily matter in the international field. Nowadaye, there are countries which applied with success the currency board. The last example our neighbour Bulgaria. The main aim of the study as an alternative to the central bank for assuring the price stability, is the applicability of currency board system in Turkey which has more severe rules in point of view of operation. The definition of currency board, its scope and properties, the examples of its application have been examined in this study. However, under the light of the developments at the central banking of today, the subject of its applicability in Turkey has been studied. We can say, that Turkey has applied many stability schedules in order to struggle with the inflation and that it could not be sufficiently successful. The main problem is fiscal deficits and consequently budget deficits and structural problems. At a today reach point, many reform must be done in many fields, the privatization to be done at first. Instead of the spend time and the works to be done for passing into currency board in Turkey, in order to assure the rice stability, it is possible to say that a more independent central bank taken under guarantee with a constitutional assurance could be more successful.