Feminist ethics in Angela Carter's works 'Nights at the Circus' and 'The Passion of New Eve'
Angela Carter'in eserlerindeki feminist etik
- Tez No: 107066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
KISA ÖZET Angela Carter' in Eserlerindeki Feminist Etik (Nights at the Circus & The Passion of New Eve) Ayten Şuvak Bu çalışmadaki amacım, kadının erkek egemenliğinde, erkek gözüyle temsil edilişinin yeni bir etik çerçevede kadın görüşüyle ele alınması. Yeni etütte ahlaki yargılar genel prensiplere göre değil, özel olaylar ve durumlara göre ileri sürülüyor. Feminist etik, ahlak düşüncesinde yer alan ve kadın olarak tanımlanan mantık dışı öğelerin önemini gözardı eden eril ağırlıklı etiğe karşı. Feminist etik, tarafsız değer yargılarım ve kadının varlığını küçümseyen önyargılara aktif karşılıklar verebilmeyi öneriyor. İnsan ruhunun psikanaliz yoluyla, kadın-erkek sınıflandırmaları olmaksızın anlaşılması ve uyum yaklaşımıyla, tek yönlü erkek egemenliğinin karşılıklı ilişkiler ağına dönüştürülmesi feminist etiğin amacı. Kadın ve erkek olarak dar kalıplara sıkıştırılan cinselliğimiz yerine, ruhumuzda unutulup giden mitolojik Hermafrodit'in çift cinsiyeti, ruhumuzda bu uyumu sağlamak için, ümit ve yılgı arasında bir barışıklığı içeriyor. Kadın ve erkek arasında gidip gelen bu çalışma, Angela Carter'ın iki romanındaki değişken, esnek kimliklerle, Freud, Lacan, Zygmunt Bauman ve Peter viBrooks'un felsefi destekleri üzerine kurulu. Metaforik kadın vücudunun, toplumsal sorunların temsil edilmesinde taşıdığı önem, cinsiyetin biyolojik ve sosyal olarak içerdiği, çözümlenmez problemlerin araştırılmasında kullanılan metaforlann temelini oluşturuyor. Kadın-erkek arasında oynayan kimliklerin, her iki cinsin mutluluğu yönünde oynadığı rol henüz belirsiz olmakla birlikte, sonuçları pek bilinmese de, önerdiği çözümlerle vazgeçilmez bir zenginlik sunuyor. Eğer kadın dil içinde bir“sözcük”ise, onsuz bir kurgu yok; kısacası kadın yoksa, kurgu da yok.“Sözcük”olmadan dünya ne anlamsız bir dünya olurdu! Angela Carter'ın mizah gücüyle ifade edersek,“sözcük”tıpkı bir hünsa gibi anlamı belirsiz fakat yeni bir şey yaratmak üzere tepetaklak olabilir. Bu abartının bizi gelecekte nerelere götüreceğini kim bilebilir? Dil insan yapımı olduğuna göre, onu kullanan kadın ve erkek dil aracılığıyla kendilerine özgü ve evrensel gerçekleri birlikte yaratmadıkça, hakikat için bir kaynak oluşturabilmesi çok şüpheli. Ataerkil düzene göre kurulan“hakikat”, bir baloma hala dişil“gerçeklik”ten bağımsızsa da, ikisi arasındaki yolları neden denemeyelim? vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Feminist Ethics in Angela Carter's Works (Nights at the Circus & The Passion of New Eve) by Ayten Şuvak In this work, my aim is to study the male biased representations of woman trapped by the male gaze within the frames of a new ethics conceptualized by feminist stands. Moral judgements in this ethics are not generated by attention to general principles but to the particularities of actual cases and situations. Feminist ethics is against the phallus-ruled traditional ethics which neglects the importance of the irrational elements viewed as woman in moral thinking. Feminist ethics calls for the unbiased value judgements and active responses against the prejudices which undervalue woman's existence as inferiority. The psychoanalytical understanding of the human psyche without the brands of female and male categorizations is the aim of feminist ethics whose vision would change monolithic male independence into a multiplicity of interdependence between the sexes as a mode of quasi-solution. Rather than the constricted norms of femininity and masculinity, the unforgotten IVbisexuality of our souls since the mythological Hermaphrodite is a way of reconciling hope and despair in searching for a harmony between the sexes. This work is based upon the fluid, flexible identities of male and female characters in Angela Carter's two novels with the philosophical support of mainly Freud, Lacan, Zygmunt Bauman and Peter Brooks. The importance of the metaphoric female body as the site of representation for social enigmas forms the basis of metaphors used to explore the unsolvable problems of sex and gender. The role of in-between identities for the happiness of man and woman is still uncertain, yet inescapably rich, in offering solutions with open ends. If woman is a“word”in language, there is no fiction without her. That is to say no woman, no text. What a meaningless world it would be without“word”beyond description. With Angela Carter's humor,“word”may be collapsed to create something new but uncertain in meaning, just like androgyny. Who knows where this exaggeration will take us in the future! As language is constructed by human beings, it is doubtful whether it would be a source for truth unless man and woman who use it construct their particular and universal truths through it together. Even if patriarchally constructed abstract truth is in a way still independent of concrete feminine reality, why should we not try to find ways in between?