Kalite kontrolda muayene ve ölçme sonuçlarının değerlendirilmesi ile elektronik sanayiinde uygulama örnekleri
Evaluation techniques for quality control measurement with aplications from electronics industry
  1. Tez No: 1071
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
VIII Ö ZET Bu çalınmada kalite kontrol ölçme değerlendirmeleri ile konuyla ilgili elektronik sanayi inden uygulama örnekleri verilmiştir. Çalınmada konu ile ilgili Dazı temel kavramlardan kısaca bahsedildikten sonra kalite kontrolda biçme değerlendirmelerinin iki ana uygulama şekli: Ölçülemeyen özelliklere göre yapılan kontrol ve muayeneler ile ölçülebilen özelliklere göre yapılan kontrol ve muayeneler ve değerlendirme esasları sırası ile ve geniş bir şekilde açık lamalıdır. Ayrıca bu konularda yaygın uygulama alanı bulan ilgili standartlar açıklanmıştır. Kalite kontrolun sanayide uygulamaları ile elektronik sanayiinden bazı uygulama örnekleri verildikten sonra sonuç olarak kısa bir değerlendirme yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Evaluation Tecnniques for Quality Control Measure ment with.Aplications fro* Electronics Industry. Hüseyin ÇAKIR, M.S., Institute of Sciences of Gazi University, 19 86. In this work evaluation techniques for quality coat- i rol fneasureaıent with some examples of applications froa electronik industry. A brief information is given abaut the basic notions than the amst important topics are dis cussed in detail witn example®. The work is began the general eonsepts and the ter minology related to quality control are explained. After than, tne two main forms of quality control evaluation techniques are explained together with relevant staudarts wich 'have wide application fields, the forwer feeing the evaluation with attributes and latter Deing the evalation with variables. The industrial application of quality cont rol is discussed and some examples from quality control practices from elektronics industry are given. The worJ£ is concluded with a brief discussion.