Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türk bankacılık sisteminin rekabet gücü
- Tez No: 107113
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nde önemli gelişmelerden biri finansal hizmetlerin entegrasyonudur. Bir başka deyişle, tek bankacılık piyasasının yanısıra menkul kıymetler ve sigorta hizmetleri için tek bir pazarın oluşturulmasıdır. AB'de, kredi kurumları için düzenlemeler yapılırken evrensel bankacılık anlayışı benimsenmektedir. AB Bankacılık Kanunu'nu oluşturan direktiflere göre Türkiye AB üyesi olduğunda merkezi Türkiye'de olmak üzere bir Türk bankası, AB üyesi ülkelerde serbestçe hizmet sunabilecektir. Şube açılması konusunda bankacılık otoritelerinden izin alınmaması durumu yoğun rekabet ortamı yaratmakta ve banka birleşmelerini teşvik etmektedir. Uluslararası finansal piyasaların yapısmda ve bankalararası rekabet anlayışında ortaya çıkan değişiklikler, uluslararası bankacılık hizmetlerinin gelişmesine ve çeşitlenmesine neden olmuştur. Türkiye'de ise uluslararası bankacılık faaliyetleri 24 Ocak 1980 kararlarından sonra gelişme eğilimi içine girmiştir. Fakat Türk banka sisteminin mevzuat açısından olmasa bile AB bankacılığı ile rekabet gücünü engelleyen önemli yapısal sorunları bulunmaktadır. Türk banka sektörünün AB bankacılık sektörüne uyum sağlaması büyük ölçüde bu sorunların giderilmesi ile mümkün olacaktır. Bu sorunların aşılmasında ise devlete büyük sorumluluk düşmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In European Union one of the important developments in the integration of financial services. In other words, it is the fulfilment of only one market for stocks and bonds and insurance servies and one banking market. In European Union universal banking understanding is taken up seriously while some arrangements are made for financial institutions. According to the direktives constituting European Banking Law, A Turkish bank, whose centre is in Turkey becomes a member of European Union. The situation of not getting permission from the banking authorities on the subject of opening a new branch creates an intensive competition athmosphere and encourages the merging of banks. The amendments in the structure of international financial markets and in the understanding of interbanks competition have caused the banking services to develop and vary. The international banking activities in Turkey trends to develop after the decisions of January 24 1980. But the Turkish bank system has some important structural problems which prevents the power of competition with the European banking but not in the regulation. Turkish banking sector's being in agrement with European Union banking sector will be possible by solving these problems. The goverments how to take a great responsibility for solving these problems.