A comparative analysis of the Turkish banking sector with the European Union while copleting the Customs Union and in the process of full EC accession
Tam üyelik sürecinde ve Gümrük Birliği'ne girildiği sırada, Türk bankacılık sektörünün, topluluk bankacılık sektörü ile karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 52087
  2. Yazar: ÜMİT ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tam Üyelik Sürecinde ve Gümrük Birliğine Girildiği Sırada, Türk Bankacılık Sektörünün, Topluluk Bankacılık Sektörü ile Karşılaştırmalı Analizi Hazırlayan Ümit Altınay Bu çalışma Türk bankacılık sektörünün rekabet yapısını belirlemek ve Avrupa Birliği karşısında rekabet gücünün geliştirilmesi ve korunması için stratejik tavsiyeler sunabilmek amacı ile hazırlanmıştır. Çalışmada, Türk bankacılık tarihi, bankacılık sisteminin geçmişi ve değişikliklere uyumu hakkında fikir sahibi olabilmek için incelenmiş, yabancı sermayeli bankaların sektöre etkisi araştırılmıştır. Avrupa birliği, birlik içindeki servis sektörünün ve sermaye dolaşımının serbestleştirilmesi ve uyum süreci ile bu konulardaki gelişmelerin üye ülkelere etkileri üzerinde durulmuştur. Bu birleşmenin üçüncü ülkelere etkileri de, Türk bankacılık sektörüne olası etkilerini analiz etmede faydalı olması açısından analiz edilmiştir. Türkiye'nin 1995 başından itibaren Avrupa Birliği ile gümrük birliğine girişinin üretim sektörü üzerine doğrudan etkileri ile bankacılık sektörüne dolaylı etkisi incelenmiştir. Türkiye'de 1980 sonrasında gerçekleştirilen serbestleştirme ve uluslararasılaşma reformları ve 1992 den sonra avrupa finans sektörünün uyumlaştırılmasının tamamlanmasından sonra bu çerçevede yeniden gözden geçirilen yasal düzenlemeler ile avrupa topluluğunun finans sektörünü düzenleyen kavram ve kurallarına uyumluluk büyük ölçüdesağlanmıştır. Bu konuda uyumla ilgili küçük farklılıklar halen devam etmektedir ancak ciddi değildir. Türk bankacılık sektörünü, avrupadaki rakipleri ile karşılaştırırken ve avrupadaki sürecin Türkiye üzerine etkileri incelenirken yasal düzenlemelerdeki farklılıklar ve uyum gereklerinden çok, Türk bankalarının avrupalı rakipleri ile rekabet edebilecek duruma getirilmesi için alınması gerekli önlemleri ve strateji gereksinimleri üzerinde durulmalıdır. Bu açıdan bakıldığında, Türk bankacılık sektörünün avrupa ya göre sermaye ve aktif yapılarından anlaşılacağı gibi ölçek farkının bulunduğu, karlılık ve operasyon giderlerinin avrupaya göre yüksek, ve verimliliğinin düşük olduğu ve halen oligopolistic yapısını devam ettirdiği gözlenmektedir. Şu anda, ekenomideki yapısal sorunların etkisindeki sektörümüz, uluslararası pazarlar ile entegrasyon ve rekabet gücünü artırmaya yönelik bir sürecin içindedir. vı
Özet (Çeviri)
A comparative analysis of the Turkish Banking Sector with the European Union while completing the Customs Union and in the process of full EC accession by Ümit Altınay This study aims determining the competitive position of Turkish banking sector and suggesting strategies to be and remain competitive against the European Internal Market. A brief history of the Turkish Banking Sector is provided to enable assessment of the development of the banking sector in Turkey. The affect of foreign banks in the domestic sector is analyzed. The Internal market, the harmonization process in EC and its effects on EC countries as well as on third countries to the community are discussed in detail to estimate the implications for the Turkish Banking Sector. The effects of the recent entry to the Customs Union with the European Union is analyzed in terms of its indirect consequences on the banking sector. The liberalization and deregulation in Turkish banking sector is given and the importance of legislative unification and enhancing the competitive power of the sector is stressed. The issues that need to be highlighted when comparing Turkish Banking Sector against its EC counterparts are firstly the order of different scale in terms of assets and equity, secondly, high profitability, high operating costs and low 111productivity, and thirdly the oligopolistic structure in the sector. Altough currently suffering from the structural problems in the economy, Turkish banking is on the way of integration to international markets and in the process of enhancing the competitiveness against foreign banks. xv