Yönetimde planlama konsepti çerçevesinde insan kaynakları planlaması ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde uygulaması
Human resources planning and the practice of Kocaeli Police Department within the frame of the concept of planning in management
- Tez No: 107128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz yöneticisinin ilişkide bulunduğu, yönettiği kişileri tanıması gerektiği tartışımaz bir gerçektir. Yöneticilerin gelecek hakkında isabetli kararlar alması, kaynakların kullanımı ve yönlendirmede göstereceği etkinlik işletmenin geleceği açısından çok önemlidir. Planlamanın etkin kılındığı işletmelerde kaynak kullanımı rasyonel olmakta, mevcut kaynakların plan ile belirlenmiş hedefler doğrultusunda gerçekleşmesi yönünde ideal bir politika izlenmektedir. Özellikle büyüyen işletmelerde diğer yönetim fonksiyonlarının başarıya ulaşması planlama fonksiyonunun iyi icra edilmesiyle mümkündür. Son derece büyük organizasyonların yönetimi; planlama politikaları sayesinde amaçlarını daha kolay gerçekleştirme imkanına sahip olmuşlardır. Bu anlamda bir hizmet toplululuğu olan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde İnsan Kaynakları Planlaması yaklaşımında verimlilik ve etkinliği artıran bir araç olarak nasıl kullanılabileceğine yönelik bir uygulama yapılarak sonuçları üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The neccessity of knowing the persons whom they have relations with is a fact that is beyond controversy for the managers of our time. It has a vital importance for establishments that the managers reach appropriate decisions on the future, use the sources and direct them efficiently. In those establishments at which planning is efficient, the use of sources is of rational and also an ideal policy is followed for the realization of the present sources in accordance with the aims intended. That other business functions should be successful, especialy in those developing ones, might be possible only by the efficient performance of planning function. The managements of extremely big organizations have had the possibility of realizing their aims more easily by their planning policies. In this context, Kocaeli Police Department has carried out a practice to find out how to use the Human Resources Planning as a tool to increase the efficiency and productivity. The department has also evaluated the results.