Eğitim fakülteleri yöneticilerinin yönetimsel karar verme/sorun çözme yeterliği (Abant İzzet Baysal, Gazi ve Marmara Üniversiteleri örneği)
The Competencies of administrators at educational faculties in relation to administrative decision making/problem solving
- Tez No: 107180
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu araştırma eğitim fakültelerinde çalışmakta bulunan akademik yöneticilerin yönetimle ilgili karar verme/sorun çözme sürecindeki yeterliliklerini/ performanslarını test ederek erişilen araştırma bulgularını alana yönelik, fonksiyonel olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla: Eğitim fakültelerinin karar verme/sorun çözme sürecinin aşamaları olan 1. Sorunu duyma 2. Sorunu tanıma 3. Çözüm arama 4. Kararlaştırma 5. Kararı uygulama 6. Değerlendirme boyutlarında yer alan davranışları ne derece yerine getirebildikleri sorusuna, hem yöneticilerin hem de öğretim elemanlarının algılama dereceleri ve algılama dereceleri arasında manidar farklılık bulunup bulunmadığı açısından cevap aranmıştır. Araştırma için hazırlanan anket, 1998-1999 öğretim yılında ve Abant İzzet Baysal, Gazi ve Marmara Üniversiteleri bünyelerinde bulunan 13 eğitim fakültesinin 260 akademik yöneticisi ile 850 öğretim elemanına uygulanmış ve %56 oranında dönüş sağlanmıştır. Ankette sorulan 42 maddede, yönetimde karar verme/sorun çözme sürecine ait 6 aşama“Sorunu duyma”“Sorunu tanıma”“Çözüm arama”,“Kararlaştırma”,“Kararı uygulama”ve“Değerlendirme”boyutları adı altında yer almıştır. Araştırmada başlıca şu sonuçlar elde edilmiştir. 1. Araştırmada 6 boyut altında yer alan maddeler içerisindeki davranışları yöneticiler genellikle“çoğunlukla”ve“tam”derecede yerine getirdiklerini ifade ederlerken, öğretim elemanları bu davranışların genellikle“orta”derecede yerine getirildiğini işaret etmişlerdir. 2. Öğretim elemanları ile yöneticilerin görüşleri karşılaştırıldığında, ankette yer alan maddelerin tümünde de manidar düzeyde farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been made to evaluate the research findings which have been reached by testing the academic (academically) administrators' sufficiency and performances in administrative decision making and problem solving in education faculties functionally. By this aim. To the question of the extent of the behaviours which are taken place in the dimension of 1. Feeling the problem 2. Recognizing the problem 3. Searching solution 4. Deciding 5. Applying the decision 6. Evaluation which are the phrases of decision making and problem solving in education faculties. An answers is searched whether there is a significant difference or not between the degrees of perceptions of both the administrators and the teaching staff and whether there is a significant difference between the degrees of perceptions. The questionnaire which is prepared for the study is applied to the 260 academic administrators and 850 teaching staff at 13. education faculties of Abant 111izzet Baysal, Gazi and Marmara Universities in the 1998-1999 academic year. The rate of the return of the questionnaire is 56 percent. In the 42 items asked in the questionnaire the six stages of decision making and problem solving in administration are taken place under the name of feeling the problem, recognizing the problem, searching solution, deciding, applying the decision and evaluation dimensions. In the study, the main results are follows. 1. While the administrators stated that they perform the behaviours in the items taken place under the 6 dimensions usually at mostly and exactly degrees the teaching staff pointed that they perform these behaviours at medium degree. 2. When the opinios of the teaching staff and the administrators are compared; there is a significant difference in all the items in the questionnaire. IV