Küçük yerleşim birimlerinde turizm gelişmesi: Akyaka örneği
- Tez No: 107241
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Günümüzde dünyadaki olaylar ve turizm hareketlerindeki artışla beraber turizm en önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Yakın zamana kadar turizm genel hatları ve olumlu ekonomik yönleriyle vurgulanmıştır. Sosyo-Kültürel ve çevresel problemlerdeki artışla beraber turizmin yarattığı faydaların büyük bölümünü geri alabileceği görülmüştür. Bu noktada farklı yaklaşımlar tartışılmaya başlanmıştır. Kuşkusuz turizmden en fazla etkiye turizmin gerçekleştiği yöre ve o yörenin halkı maruz kalmaktadır. Bu gerçekten hareket eden topluluk turizmi yaklaşımı, küçük yerleşim birimlerinde turizmin gelişim ve sürekliliğinin ancak yöre halkının desteği ve turizme katılımı ile sağlanabileceğini savunur. Yöre halkının katılımı da turizmden gelir elde etmesi halinde daha hızlı ve etkili olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism has become one of the most important sectors beacuse of the developments and the incline of the touristic activities recent. Until recently tourism has been mentioned with its general and positive aspects. Because of the socio cultural and environmental problems. It has been seen that tourism can neutralize most of it's positive effects and here fore different appoaches has begin to be discussed. Undoubtfully, local people are affected by tourism. This community tourism approach clarus that the development and sleadlines, of tourism can be achreved with the contribulions of local people the contributions of local people can be faster and more effective if they can make money of tourism.