Türkiye'nin ekonomik yapı sorunlarına çözüm olarak anayasal iktisat yaklaşımı
A Constitutional economics approach as a remendy for the economic structure problems of Turkey
- Tez No: 107244
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M.FAYSAL GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Kamu Tercihi Teorisi, devletin başarısızlığı teoremine dayanır. Devletin ekonomideki yeri ve rolünün artması halinde politik yozlaşmanın, bürokratik yozlaşmanın ve nihayet ekonomik yozlaşmanın ortaya çıkacağını ileri sürer. Ülkelerin ekonomik sorunlarının önemli bir kısmının devletin ekonomik faaliyetlerinin sınırlandırılmamış olmasından kaynaklandığını belirtir. Çözüm olarak da Anayasal İktisat Yaklaşımını geliştirir. Anayasal iktisat, Kamu Tercihi Teorisi çerçevesinde, devletin ekonomik güç ve yetkilerine anayasal sınırlamalar getirilmesi gerektiğini savunur. Siyasetçilerin oy, bürokratların bütçe, seçmenlerinde fayda maksimizasyonu yaptıkları gerçeğinden hareket ederek, siyaset ve ekonominin yozlaşmasını engellemenin tek yolu olarak, devletin ekonomiye müdahale alanının daraltılması gerektiğini ileri sürer. Türkiye ekonomisi incelendiğinde de, ekonomik yapıya ilişkin sorunların önemli bir kısmının devletin ekonomik hayat içindeki rolünden kaynaklandığı görülmektedir.. Nitekim, enflasyon, işsizlik, gelir dağılımındaki eşitsizlik, büyüme, ödemeler dengesi açıklan gibi sorunların kaynağı olarak devletin ön plana çıktığı yapılan uygulamadan da ulaşılmaktadır. Türkiye içinde ekonomik 'y'apı sorunlarının çözümü olarak Anayasal İktisat Yaklaşımı çerçevesinde düzenlemelerin yapılması gerektiğini önerebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public Choice Theory is based on state failure theory. It puts forward the idea that if states position and role in economy increases political and bureacratic and in the end economic corruption comes true. This theory points out that majority of the economic problems of states result from states economic activities not being limited. As a solution this theory develops Constitutional Economy Approach. Constitutional economy, within in the frame of Public Choice Theory, suggests that economic power and authority of state should be limited by means of constitutional exertions politicians care about votes, bureaucrats about budget and voters about utility. Taking all these facts into consideration, Constitutional Economy Theory asserts the idea that the only way to prevent economic and political corruption is to narrow stales interference with economy. When Turkish economy is analysed it is noticed that problems rt-lated to «*». the economic structure mainly result from states role m economic activity. As a result, it can be concluded from this study, too that problems such inflation, unemployment, unequality in distribution of national profit, discrepany between growth and payment balance result from states forefront position in economy. As a solution for economic structural problems in Turkey institutional economy can be advised.