Celal Nuri İleri'nin üç romanı
Three novels of Celal Nuri İleri
  1. Tez No: 107243
  2. Yazar: BEDREDDİN ALTINKUŞLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT KURUKAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
TEZ OZETI Bu çalışmamızda asıl amacımız yazar değil, onun üç romanı olduğu için, Celal Nuri Ileri'nin hayatı, kişiliği ve eserleri hakkında detaylı bilgi verilmemiştir Yazar hakkında verilen kısa bilgiden sonra, kısaca yaşadığı dönemdeki Türk Romanı 'mn durumu incelenmiştir.“Celal Nuri'nin Üç Romanı”adlı bu çalışmada, 1-Özet 2-İnceleme a-Şahıs kadrosu b-Zaman c-Mekan şeklinde bir sıra takip edilmiştir. Geniş bir şekilde çıkarılan özette, roman boyunca meydana gelen olaylar, detaylı bir şekilde anlatıldığı için, olay üzerinde çok durulmamıştır. İnceleme bölümünde, olay kahramanları, önem derecesine göre sıralanmış, şahıslar, fiziksel ve ruhsal tasvirleriyle birlikte ele alınmıştır. Romanda, zaman ifadesi bulunan bölümler, sayfa numaralarıyla birlikte tek tek incelenmiş eserin yazılma zamanı ile vak'a zamanı tesbit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak, olayların geçtiği açık ve kapalı mekanlar, kahramanların buralarla olan ilişkisi ve mekanların tasvirleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Detailed information has not been given about Celal Nuri İleri 's life, personality and works as the very aim of this study is not the author, but his three novels. Folloving short information about the author, the state of the Turkish Novel of his time has been briefly studied. This study with the title“ Celal Nuri 's Three Novels ”, has the following chapters, 1- Summary 2- Study a- Characters b- Time c- Place As, in the summary, the events occurred throughout the novel have been told in detail, the action has been hardly taken into consideration. In the study chapter, the heros have been classified in order of importance, the characters have been examined with their phsycal and pschological descriptions The parts having time expressions in the novel have been examined one by on with their page numbers, an attempt has been made to determine the time of the event and the time for the work to be written. Finally, the places, opened and closed, where events occurred, the heros' relationships with them and the descriptions of these places have been analysed.