İmajoloji: Teorik bir denetleme
- Tez No: 107262
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM RUHİ FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan üç temel serimle zorunlu olarak ilişki içerisindedir. Bunlar: a) Doğa, b) diğer insanlar ve c) insanların ürettikleri şeklindedir. İnsan bu sürece üç temel bilgi yoluyla katıldığı söylenebilir: i) Türüne özgü kodlanmış olan kavramsal bilgi, ii) verili olan duyularla algıladığı ampirik bilgi ve de iii) özgün ve özgünlüğünden kaynaklanan, insanın öznel ve öznel konumlanmasının yol açtığı, sözü geçen diğer bilgilerin sabote edildiği, yüklemsel, şeye özünden ve işlevinden farklı anlam yükleme ve tahayyüli, kurgusal olan imajist bilgi üretme türlerine sahiptir. İnsan böyle bir bilgiyi üretmeye neden baş vurmaktadır? Bunula birlikte“çağımızın imaj çağı olduğu”savı oldukça haklı bir gerçeği banndnmaktadır. Bu yüzden“toplum-felsefesi perspektifi çerçevesinde epistemolojik bir yaklaşımı içeren bir inceleme biçimi olan imajoloji”adı altında isimlendirilen bu çalışmanın en önemli gerekçesi yukarıda sözü geçen soru ve durumdan hareketle çalışama konusu edilmektedir. Bu başlık altında diğer iki bilgi türlerini belirttikten sonra, bazı ilke ve kriterleri kullanarak imajist bilgi türünü diğer bilgi türleriyle ilişkisi, karşılaştırması çerçevesinde bu soruyu cevap bulmaya çalıştık. Sonuç olarak bu bilgiyle insanların, kültürü, medeniyeti ve tarihi nasıl inşa ettiklerini ve bugün için inşam nasıl bir sanaliteye sürüklediğinin kavramsal ve fonksiyonel gelişimi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Man has an obligatory relation with three essential items. These are: a) nature; b) the others; and c) the products of the man. He has taken his unique place in this process with three kind of basic knowledge. That is to say: i) conceptual knowledge which is codified in accordance with its own kind; ii) empiric knowledge which is derived from the events by means of sensual perceptions; and iii) personel subjective knowledge, which is obtained from the man's private or personel thinking, feeling, sensing, perceiving and judging, may be taken as ground for the derivation of imagist knowledge. Imaginative kind of knowledge implies an obscure, ambiguous, defective, decisive, and superficial and sabotages in own very nature among the other kinds. The question is: Why then does man appeal to and make use of this kind of knowledge? Besides the question, today some rightly claim that“our age is the age of image”. This statement and the question are the one of the essential cause of this study which is accordingly named as“imagology: an inquiry into its basic epistemological features from the socie-philosophical standpoints”. Under this heading, after presenting the other two kind of knowledge from the various aspects, we tried to compare the imagistic kind of knowledge with them by applying several principles and criterions and thus answer question. In the end, we shall be able to understand how the mankind has been so far building a civilisations, cultures, and making history; and thus see its impacts over the present as to an act of conception, an act of functionality and act of fictionality by means of use of the imagistic knowledge and its impacts.