A grubu seyahat acentalarında orta ve üst kademe yönetici eğitimi (Muğla örneği)
Mid-and higher level manager training in a class travel agencies (in Muğla)
- Tez No: 107263
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCER ASUNAKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET A Grubu seyahat acentalarmm değişen çevresel koşullara ve müşteri taleplerine uyumu, esnek kararlar alabilen etkin ve verimli bir yönetim ve bu şekilde çalışan bir yönetici kadrosu sayesinde mümkün olabilir. Seyahat acentalarmm yönetim kadrosu içinde yer alan ve acentanm iş başarısında önemli rol oynayan yöneticiler, orta ve üst kademe yöneticilerdir. Bu yöneticilerin, çeşitli örgütsel durumlarda farklı görevlerin üstesinden gelmelerine yardımcı olan ve değişen şartlara uyumunu sağlayan önemli araçların başında eğitim gelmektedir. Bu tezde, A grubu seyahat acentalarında orta ve üst kademe yönetici eğitimi incelenmekte ve Muğla ilinde faaliyet gösteren seyahat acentası yöneticilerine yönelik bir araştırma yer almaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, seyahat acentası ve tur operatörü kavramı ile seyahat acentalarında organizasyon kavramı incelenmektedir. Seyahat acentalarının amaçları, hizmetleri, fonksiyonları, ve sınıflandırılması açıklandıktan sonra seyahat acentalarında organizasyon kavramına yer verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde; öncelikle yönetim kavramı açıklanmıştır. Daha sonra yöneticinin tanımı, özellikleri, fonksiyonları ve becerileri detaylı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; eğitim ve yönetici eğitimi kavramları ele alınmış, yönetici eğitim süreci detaylı olarak anlatılmıştır. Eğitim süreci, eğitim ihtiyacının analizi ile başlamış, eğitim programlarının oluşturulması ile devam etmiş ve eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi ile son bulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise; Muğla il ve ilçelerinden seçilmiş, seyahat acentalarında görevli orta ve üst kademe yöneticilerin eğitimine ilişkin uygulamalı yapınm belirlenmesi amacıyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adaptation of an A class travel agency to the changing environment and customer demand is only possible with an effective and productive management which can take flexible decisions and with a managing group which work in this manner. The managers of travel agencies who have an important role in the success of these agencies are especially mid- and higher-level managers. Education is one of the important means which help these managers to overcome different duties in various organizational situations and provide their adaptation to the changes. In this study, the education of mid- and higher-level managers in A class travel agencies is investigated. A research about mid- and higher-level managers in A class travel agencies in the province of Mugla has also been carried out within the scope of this study. The study consists of four chapters. In the first chapter, the concepts of travel agency, tour operator and the organization in travel agencies are investigated. After defining the aims, services, functions and classification of travel agencies, the organization in travel agencies is explained. In the second chapter, first the concept of management is explained, and then the definition, characteristics, functions and skills of managers are considered in detail. The third chapter is on the concepts of education and manager development. The process of manager development is explained in detail beginning with the needs analysis of education, continuing with formation of education programs, and concluding with the evaluation of educational activities. In the fourth and last chapter, a survey has been done to determine the structure in practice on the education of mid- and higher-level managers in the travel agencies chosen from the province of Muğla and its environs. The results of the survey has been presented in tables and evaluated.