Hürriyet gazetesinde yayınlanmış müzik yazıları açıklamalı bibliyografyası (1948-1980)
- Tez No: 107344
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET Sedat Simavi tarafından kurulan ve ilk kez, 1 Mayıs 1948'de yayınlanan Hürriyet Gazetesi, yarım yüzyılı aşan bir süredir aralıksız sürdürdüğü yayıncılık anlayışı ile, gerek emsalleri arasında ve gerekse toplum nazarında büyük saygınlığı olan önemli bir basın-yayın organıdır. Yayın hayatına girdiği yıllarda, okuma yazma oram çok düşük olan Türkiye'de, günlük yazılan ve haberleri, halkın anlayacağı kadar basitleştiren ve sayfalarını resimlerle süsleyerek kısa sürede büyük tirajlara ulaşan Hürriyet Gazetesi, çoğunlukla fikir gazeteciliği yapan emsallerinin arasından, kendisini sürekli yenileyen yayıncılık anlayışı ile sıyrılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Dünyanın hemen her ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de, günlük olayların yarınlara aktarılmasında en önemli misyonlardan birini üstlenen gazetelerin sayfalan, toplum hayatının hemen-hemen her unsuruna dayalı haber ve yorumlan banndırmakta ve okuyucusunun haber alma irade ve özgürlüğüne büyük hizmetler vermektedir. Ve bu sayfalar, şüphesiz çok çeşitli konulan içermektedir. Toplumun nabzını tutan konuların başında da musiki gelir. Ve, vazgeçilmez konular arasında yer alan musiki konusu: kimi zaman gazete sayfalarının kıyısında, köşesinde yer alan, adi bir haber; kimi zaman, manşetlere yükselen bir başlık; kimi zaman bir reklam, kimi zaman bilimsel bir makale, kimi zaman da bir konser kritiği olarak okuyucu karşısına çıkar. Hürriyet gazetesinin, yanm yüzyılı aşan bir sürede zarfında, yirmi bine yaklaşan yayın sayısı içerisinde, sayısı binleri aşan musiki başlıklı yazıya rastlanılır ve bu musiki yazılan, muazzam bir koleksiyon hüviyetine çoktan ulaşmış konumdadır. Hürriyet Gazetesi ile beraber, yayında olan daha pek çok gazetenin yayın periyodu içerisinde, yayınlanan genel musiki yazılanm hesaba kattığımızda ise, bu sayının, on binleri aşmakta olduğu kolayca anlaşılır. Bu yayınlann kültür-sanat camiasına bir bibliyografik kaynak halinde sunulması ve kataloglannın hazırlanması kaçınılmaz bir zaruret olmuştur. Bu düşünceler, bu bibliyografik çalışmanın yapılmasında başlıca etkendir. Ancak, hemen belirtelim ki, Hürriyet gazetesinin sayfalan arasında kalan söz konusu yazılann bilim ve sanat erbabının hizmetine sunulacak hale getirilmesi büyük zorluklar da içermektedir ve bu tez, 53 yıllık yayın periyodunun yaklaşık 33 yıllık boyutu içinde yer alan musiki yazılanm bir araya getirmekte; okuyucunun ve bilim- sanat camiasının hizmetine sunmayı amaçlamaktadır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Hürriyet Newspaper, which was founded by Sedat SİMAVİ, and first broadcast on 01 May 1948, is a very significant media organ with regard to its half century uninterrupted broadcasting life as well as its esteem among its counterparts and within the public. Considering that the reading and writing rate in Turkey was very low when it first stepped into the broadcasting life, the Hürriyet Newspaper simplified daily articles and news and adorned its pages with pictures to create a large circulation and therefore survived today, although many of its counterparts at that time, which were mostly propagating ideas, failed. The newspaper pages, like in many other countries in the world, have undertaken one of the most important missions to transmit the daily events to the future generations. They include news and interpretations related to atmost all issues of the public life and serve its reader to freely get the news according to his/her wills. And, it is for sure that those page would deal with many issues. Music is among the most important subjecks, may be an advertising, or may be a scientific paper or a concert critic. The broadcasting life of Hürriyet, which already surpassed half a century and 20.000 issues, includes thousandsof music related news have already become an enormous collection. When we take into account the music news in many other media along with Hürriyet, it could be well seen that we are talking of tens of thousands of news. Such news should be made available to the culture and art society in a format of bibliographical resource and catalogs should be prepared. Such thoughts are primary drive for this bibliographical study. But it scould be noted that, it is very difficult to put such news from the pages of Hürriyet into a form that the science and art society would make use of, and this thesis compile the music related news during the 33 of a total 53 years of Hürriyet's broadcasting life with the aim to offer such information for the use of science and art society.