Kur'an'a göre musibet ve sebepleri
The Calamity and its reasons at Kur'an
  1. Tez No: 107384
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kur'arf a göre musibet ve sebeplerini ele almaya çalıştığımız bu tez, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde musibetin anlamı ve Kur'an'da musibetle anlam bakımından yakın olan kelimeler, hem sözlük, hem de Kurandaki kullanımı açısından ele alınmıştır, ikinci bölümde musibetin sebepleri; ilk olarak, ilahi hikmet, irade, imtihan ve sünnetullah kavramları açısından değerlendirilmiştir. Sonra da musibetin gelişinde insanın rolü üzerinde durularak, musibetin gelmesine, sebep olan insanın olumsuz davranışları, hem itikadi.hem de ahlaki açıdan ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur. Sonuç olarak. Kur'an'a göre musibet, insanın canına ve malına dokunan, onu sıkıntıya sokan her türlü kötülükler ve felaketlerdir. Kur'an'a göre musibetler ya imtihanın bir unsuru, ya da insanların kötü fiillerinin sonucudur, denilebilir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our thesis that deals with the calamity and its reasons in the Holy Qur'an has consisted of two chapters. While we concerned with the meaning of the calamity in the first chapter, we also took up the reasons of it. In The First Chapter the meaning of the calamity and some similar terms used in the Qur'an used both etymologically and specifically. In the Second Chapter we evaluated the main reasons of the calamity in the perspective of divine wise, divine will, divine test and the custom of Allah. Then studying on the humans' role in the occurrences of the calamities, we detailed in the human attitudes that cause to the occurrences both in faith and in moral/ ethics. As a conclusion. We found out that according to the Qur'an. calamity is every kind of disasters which harms to the souls and prosperity and make him/her get in trouble. According to the Holy Qur'an it may be said that calamities are the elements of the divine test or results of bad actions of human beings. VII