1876 nolu Trabzon Şer'iyye Sicili ve bu sicil çerçevesinde Sulh akdi
  1. Tez No: 107385
  2. Yazar: ABDULHAMİD RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Çalışmamızın, biri Trabzona ait 1876 nolu şer'iyye sicili ve bu sicildeki sulh kayıtlan diğeri de sulh teorisini ortaya koyan kaynaklar olmak üzere iki temel dayanağı bulunmaktadır. Bu çalışmada, işaret etteğimiz derlerde yer alan sulh kayıtlarını ele alıp, buradaki uygulamalarla hem İslam hukuk teorisindeki, hem de modern hukuktaki sulhu karşılaştırdık. Maksadımız bir yandan o döneme ait hukuk pratiğini görmek diğer yandan da mahkemelerin ve halkın hukukî ilişkileri çözüme kavuşturmada izledikleri önemli yollardan birini ortaya koymaktı. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel olarak şer'ryye_şjcjlleıini, bu sicillerde bulunan belge çeşitlerini, sicillerin tarihî geüşirnini ve önemini ele aldık. Bu arada Trabzon şer'iyye sicilleri ve özellikle 1876 nolu sicil hakkında bilgiler verdik. Aynca sulh akdinin hukuk sistematiği içerisindeki yerine işaret ettik. Birinci bölümde sulh akdini; tarifi, hukuki dayanakları, hükmü, rükünleri ve şartlan açısından ele aldık. Aynca sulhun ibra, tahkim, af gibi yakın kavramlarla ilişkisini inceledik. İkinci bölümde önce sulh akdini farklı yönleriyle taksime tabi tuttuk. Mahiyeti açısından sulhu, davalı tarafin dava konusu şeyi ikrar edip etmemesi ya da iddiayı susarak karşılaması yönüyle ele alıp inceledik. Taraflar arasında ya da mahkemede icra edilmesi açısından da sulhu, adî ve kazaî olmak üzere ikiye ayırdık. Aynca dava konusu haklan ve bu arada sulh bedelinin neler olabileceğini ve bunlar üzerinde gerçekleşen sulhla ilgili hususlan ele aldık. Bunları“aynî mal davasından sulh”,“deyn davasından sulh”,“menfâat davasından sulh”ve“ayn, deyn ve menfâat dışı davalardan sulh”olmak üzere dört kısma ayırdık. Aynca veli ya da vasinin, vekilin veya fûzûlinin yaptıktan sulhu,“başkası adına yapılan sulh”başlığı altında inceledik. Son olarak da sulhta geçerli olan muhayyerliklere ve sulh akdinin feshedilmesine yer verdik. Konulan ele alırken bir tarafdan İslam hukuku kaynaklarından istifade edip farklı mezheplerin görüşlerini, yeri geldikçe modern hukukla da karşılaştırarak, tesbit etmeye; diğer taraftan da bunlarla defterdeki sulh kayıtlan arasında ilgi kurmaya gayret ettik. Böylece hem teorik hem de pratik yönüyle sulh sözleşmesini incelemeye çalıştık. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study has two main fondations, namely, one is the Shaiyya Record No 1876 dealt on Trabzon and the other is the theory of the conciliation (sulh), and resources derived from it. In this study, firstly we dealt with the given records which we had pointed out in the notebook (daftar), then we compared with the sulh practised within the theories done in Islamic law and modem law. Our goal is, in one hand, to see the practices held in the past, and in the other, to put out the way that was one of the ways of the courts or the people followed in order to solve juridical problems. Our dissertation has one introduction and two chapters; in the introduction, we dealt with juridical records in general, the types of the document in them and their historical process and importances, we have also informed about the juridical records located in Trabzon, especially 1876 No.in addition to these, we pointed to the place of the conciliation contract in the systematics of the Law. In the second chapter, we dealt with the conciliation contract in the respect of its defination, its sentence, its conditions and internal rules of it. we, also, studied some relative terms such as Ibra, Tahkeem, and repuntance. In the third chapter, we divided the conciliation contract in to distictive aspects, we studied the conciliation in nature in the contex of the suspected professing the case under subject or not, or his/her silencing the case at face. We divided the conciliation as two divisions, ordinaryl (adi) and kazai (courtial) ones in respect that done by two sides or by the court. In addition to these, we have also studied the right under subject, price of conciliation and the fetaures of conciliation itself done after them. We realized them into four divisions namely, conciliation in the case of ayni, conciliaton in the case of dayn (dept), the one in the case manfaat (interesting), lastly the one extra of them, we also divided the conciliation done by valy or vakeel, or by fuzuly, as the title of“ conciliation done in favor of other person”. Lastly we cited the optionals (muhayyer) in the conciliations and its abolition. While we study the subjects, we refered to the main recourses of the Islamic law and the diffirent ideas of the sects and sometimes, comparing them with the modern law, we fixed the matter, and on the other hand, we related its relations with conciliation records in the notebook (daftar). So, we studied the conciliation contract both in theory and in practice. LX