Kur'an-ı Kerim'e göre imtihan gerçeği
The reality of al-bela according to Quran
- Tez No: 117734
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tezin giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metodu konularında kısa bir açıklama yapıldı. Ayrıca konunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için yine giriş bölümünde insan-doğa,insan eşya ve ekolojik denge hakkında genel bir bilgi verildi. l.Bölümde; bela kavramının Kurân'daki kullanımı ve anlamlar, imtihan olgusu, imtihan olgusunun insan yaşayışı üzerindeki etkisi ve imtihan şekilleri üzerinde duruldu. 2.Bölümde;“belâ”kavramının yakın anlamlıları olan, musibet fitne ve mihnet kavramları üzerinde duruldu. 3.Bölümde; insanın imtihan edilmesinin sebepleri, insanın yaratıcısına ve doğaya karşı görevleri ve sorumlulukları, bir eğitim aracı olarak imtihan, sabır ve dua konuları üzerinde duruldu. Tezin sonuç kısmında ise çalışmanın özeti yapıldıktan sonra tez bibliyografya ile sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction chapter of the thesis, a brief explanation has been made on the subject, importance, aim and method of study. In addition, a general imformation on human-nature, human subtance and a ecological balance has been given in order to facilitate that the subject can be understood clearly In the first chapter, it was dealt with the meaning and using of the concept,“Belâ”in Koran, the examination fact, the effect of examination fact on the human life, the examination types. In the second chapter, it was dealt with the reasons of way the human is taken into the examination, his tasks and responsibilities for his creature and the nature, the examination as a training tool, the patience and praying. In the thrt chapter, it was dealt with the concepts of the hardship diaster and dissension which have close meaning with the concept of“Belâ”. In the Conclusion Chapter, the study has been summarized and then it was ended with thesis bibliography. LÛ.