Türk mitolojisi üzerine Türkiye'de yapılmış yayınların bibliyografyası ve bu yayınların analizi
A bibliography of mythology studies on Turkish mythology in Turkey and analysis of these studies
- Tez No: 107483
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET“Türk Mitolojisi Üzerine Türkiye 'de Yapılan Yayınların Bibliyografyası ve Bu Yayınların Analizi”adlı çalışmamızda, Türk mitolojisi üzerine Türkiye'de yapılmış yayınlan bir araya getirilmiş ve bu yayınların bazılarının analizi yapılmıştır. Türk mitolojisi üzerine yapılmış eserlerin incelenmesinden önce, ele alman mitoloji konusunun bir tanımının yapılması gerektiği göz önüne alınarak, çalışmamızın“Giriş”bölümünde mit ve mitoloji tanımları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca, mit ve mitoloji kavramalarının tanımlanması ile ilgili problemler ve çeşitli bilim adamlarının bu konudaki görüşleri değerlendirilmiştir. I. Bölüm'de, Türk mitolojisi üzerinde Türkiye'de yapılmış çalışmaların tarihçesine yer verilmiştir. Türkiye'de yapılan mitoloji çalışmaları, Yunan mitolojisi üzerine yapılan çalışmalarla başlamıştır. Bu nedenle Cumhuriyet'in ilanından önce yapılan çalışmalar ayrı bir bölümde incelenmiştir. Diğer bölümde ise Cumhuriyet'in ilanından sonra başlayan Türk mitolojisi çalışmaları ele alınmıştır. II. Bölüm'de bu konuda Türkiye'de yapılmış yayınların künyeleri verilmiştir. Yayınlar,“kitaplar”ve“makaleler”başlıkları altında sınıflandırılmıştır. III. Bölüm'de, önceki bölümde künyeleri verilen yayınlardan bazılarının analizi yapılmıştır. Analizi yapılan eserlerin tespitinde, Türk mitolojisi konusuna münhasır eserler olmasına dikkat edilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durularak, çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu konuda yapılmış çalışmaların tespit edilerek incelenmesinin, bundan sonra yapılacak çalışmalara önemli katkılarının olacağım düşünmekteyiz. Bu çalışmaların tespiti ve bir araya getirilmesi, Türk mitolojisi alanında eksik kalan ve yapılması gereken çalışmalar konusunda fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which is named as“A Bibliography of Mythology Studies on Turkish Mythology in Turkey and Analysis of These Studies”, the books and articles on the Turkish mythology studies are brought together, and some of these publications are analysed. It is very important for such a study to provide definitions of the concept of the“myth”and the“mythology”. Therefore, before listing the books and the articles which are dedicated to Turkish mythology and published in Turkey, in the“Introduction”part of my research, the problems about defining concept of myth and mytology has been discussed, and then different scholars' opinions on this discussion are evaluated. In the First Chapter of this study, a brief history of Turkish mytology studies in Turkey is given the first place. It should be noted that the mythology studies in Turkey, as in the West, began the studies on the Greek mythology. As a result of this, the mythology studies carried out before the declaration of Republic of Turkey are examined under a separate title in this chapter. The final part of this chapter is about the mythology studies on the Turkish mythology which are done in the Republican era. The Second Chapter is aimed to identify and to list the publications about the mythology studies on the Turkish mythology in Turkey. Those publications are grupped under two titles as the“Books”and the“Articles”on the Turkish Mythology Studies. In the Third Chapter, I have tried to analyze some of the books and the articles identifed and listed in the Second Chapter. In determining which of the listed books and the articles should be analyzed, I have taken the criteira of the books and the articles spesifically dedicated on the Turkish mythology. In the“Conclusion”part of my study, a general evaluation has been made about the mythology studies in Turkey. 32-