Ahıska Türkleri (1908-1989)
The Ahıska Turks (1908-1989)
  1. Tez No: 107484
  2. Yazar: GOURBAN OSMANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
TÜRKÇE ÖZET (en fazla 250 sözcük): Çalışmamızın konusunu 1944 yılında hiçbir neden gösterilmeden yurtlarından sürülen Ahıska Türlderinin sorunları oluşturuyor. Bu Türk Topluluğu II. Dünya Savaşı esnasmda topyekün sürgüne maruz kalmış, fakat problemleri bunlarla da bitmemiştir. 1944 yılında sürüldükleri Özbekistan'da 1989 yılında yeni bir katliama maruz kalmışlardır. Bu baskı beraberinde yeni bir sürgünü de getirmiştir. Böylece yaşadıkları bölgelere yeni yerler eklenmiştir. Bütün bu yaşananlara rağmen Ahıska Türkleri günümüzde dağınık bir şekilde yaşamaktadırlar. Problemleri bir türlü çözüme ulaşmamıştır. Günümüzde yurtlarına dönmeleri için mücadeleleri devam etmektedir. Gürcistan Cumhuriyeti tarafından Ahıska Türklerinin yeniden yurtlarına dönmeleri için karar alınmıştır. Fakat henüz konuyla ilgili bir gelişme yaşanmamıştır..«c.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): The subject of our study is the problems of Ahiska Turks who exiled from their homeland in 1944 without any reasson. This Turkish community exiled totally in the Worl War II but their problems still have not come to an end. In Uzbekistan, where they exiled to in 1944, Ahiska Turks were exposed to a massacre. This oppression made a new exile. By exiling again, new lands added to Ahiska Turks' regions where they live. Today they live in a scattered area and their problems have not solved yetTheir struggle to return the original homeland continues. The Republic of Georgia, made a decision for Ahiska Turks to return their homeland. But still no progress has made in this way.