El-Makrizi (Kitab es-Suluk) ve İbn Hacer (İnba'el-Gumr)'de Timur ile ilgili kayıtlar ve çağdaşı Arap tarihçilerine göre Timur tasviri
Records concerning tamerlane in al-Makrizi's Kitab al-Suluk and Ibn Hacar's Inba al-Gumr and Tamerlane's description according to Tamerlane's contemporary Arabian historians
- Tez No: 107482
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Timur, XIV. yüzyılın ikinci yansında Mâverâünnehr'de ortaya çıkıp, 1370 yılında Çağatay Hanlığı tahtına oturarak bölgedeki kargaşaya son vermiş ve İdil nehrinden Ganj nehrine, Tanrı dağlarından İzmir ve Şam'a kadar olan toprakları içeren ve kendi adıyla anılan büyük bir devlet kurarak tarihe damgasını vurmuştur. Timur hakkında hazırlamış olduğumuz“el-Makrîzî (Kitâb es-Sulûk) ve İbn Hacer (İnbâ' el-Gumr)'de Timur ile İlgili Kayıtlar ve Çağdaşı Arap Tarihçilerine Göre Timur Tasviri”adlı çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm' de el- Makrîzî'nin Kitâb es-Sulûk ve İbn Hacer'in İnbâ' el-Gumr adlı eserlerindeki Timur ile ilgili olan kayıtları Türkçeye tercüme ettik. II. Bölüm' de ise çağdaşı olan Arap tarihçilerine göre Timur'un tasvirini çizdik.
Özet (Çeviri)
Tamerlane came on the scene in Transoxania in the second half of the XIVth century and ascended the throne of Chagatayid Khanate in 1370 and put an end to disorder in this region. Then Tamerlane established a great state which extended from Volga River to Ganges River and from Tien Shan to Smyrna and Damascus and called by his name, i.e. Timurid State, and left his mark on history. My M.A. thesis entitled“Records Concerning Tamerlane in al-Makrîzî's Kitâb al-Sulük and Ibn Hacar's Inba' al-Gumr and Tamerlane's Description According to Tamerlane's Contemporary Arabian Historians”is about Tamerlane and consists of two chapters. In the first chapter, records concerning Tamerlane in al- Makrîzî's Kitâb al-Sulük and Ibn Hacar's Inba' al-Gumr are translated into Turkish. Tamerlane's description according to Tamerlane's contemporary Arabian historians is given in the second chapter.