İletişim teknolojisindeki gelişmelerin halkla ilişkilere etkisi
The Effects of communication technologies on public relations
- Tez No: 107494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Relations, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): fTÜBİTAK/TURDOK' un Ahstrakt Hazırlama Kılavuzunu knllanmız) İletişim günümüzde yalmzca toplumsal etkileri bakımından değil, yoğun rekab ortamına sahip olan ekonomik alanda faaliyet gösteren işletmelerin yaşamları sürdürebilmeleri açısından da önemli bir noktadadır. Ulusal ve uluslararası düzeye taşuii işletme faaliyetlerinde mal ve hizmetleri tanıtmak, tutundurmak, olumlu bir imaj yaratmak v çabalar için geniş kitlelere hitap etmeyi sağlayacak kitle iletişim araçlarına ihtiy duyulmaktadır. İşletme hedef kitlelere ulaşmak için gerçekleştireceği halkla ilişkiler faaliyetlerin yoğun bir biçimde iletişim araçlarım ve yöntemlerine başvurmaktadır. Bilinmektedir ki hail ilişkiler faaliyetlerinin temelinde iletişim yatmaktadır. Dolayısıyla iletişim teknolojilerinde biçimlerinde meydana gelen her yeni değişim halkla ilişkiler faaliyetlerinde de yansır bulmaktadır. Bu çalışmada iletişim, kitle iletişimi kavramları ele alınırken bu olguların hail ilişkiler disipliniyle arasındaki bağ incelenmiş; iletişimin tarihsel gelişim süreci içerisinde teknolojik yapılanmasının halkla ilişkiler faaliyetlerinde nasıl bir uygulama bulduğu özellil son dönem iletişim teknolojileri gözönünde tutularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) : Today, communication is important not only for its effects on social life, but also the survival of companies that are operating in a competitive econimic enviroment. 1 management operations at national and international scale, mass communication devices needed to address large audiences in order to promote products and services; to creat< positive image and so on. Menagement functions heavily rely on communication devices and methods to rei target audiences. It is a well-known fact that communication is the foundation of pul relation operations. Therefore, every development that takes place in communicat technologies and methods is reflected in public relations. This study examines mass communication concepts while analyzing the link betw< these consepts and the public relations practice, and, investigates how the technologi constitution of communication throughout is applied to public relations.