Tanzimat sonrası idari alanda yapılan değişiklikler
After the reorganizing the amendments which were made on administration area
  1. Tez No: 107508
  2. Yazar: EYYÜP BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TANZİMAT SONRASI İDARİ ALANDA YAPD^AN DEĞİŞİKLİKLER EyyûpBİRKAN Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü 2001, Sayfa 75 Çalışmada, Tanzimat Fermanı'nın ilanından sonra, Osmanlı Devlet yapılanması içerisindeki idari alandaki değişmeler konu edinilmiştir. Çalışmaya başlanırken, öncellikle Klasik İdari yapılanma üstünde durulmuştur. Ardından III. Selim ve II. Mahmut döneminde hız kazanan ıslahat hareketlerinin özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonra Tanzimat dönemine geçilmiş ve ilk olarak merkezi teşkilattaki değişmeler incelenmiştir. Buna bağlı olarak Taşra teşküatındaki değişmelere geçilmiş, bu yapılırken 1864 ve 1871 Nizamnameleri üzerinde önemle durulmuştur. Elbette 1876'da I. Meşrutiyet'e zemin hazırlayan bu gelişmeler Türk tarihi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı konular tarihsel sistematik içinde ele alınarak çalışma noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AFTER THE REORGANIZING THE AMENDMENTS WHICH WERE MADE ON ADMİNİSTRATİON AREA EyyûpBÎRKAN Department of History The Institute of Sociel Sciences Fırat University 2001, Page 75 The subject in this studying is the amendmends which were about the administration in the Ottoman state after the firman of the reorganizing. When I started to study on this thesis at first I studied on classic administration stuatin. After that I mentioned the peculiarity of reforms which were made more in the third Selim' s period and The second Mahmut's period. Then I mentioned the reorganizing' s era and I investigated the administration of the center organization, then I investigated the amendments of the country organization. While I was investigating both of them, I noticed more carefully on regulations which were made in 1864-1 871. Of course, in 1876 these amendents which caused the first constitution monarchy is important for Turk's history. So I finished the study on the subjects in the history systematic.